Γερμανία-Σλοβενία 90-71: Η αφύπνιση του Σρούντερ έριξε στο καναβάτσο τον Ντόντσιτς

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Ντένις Σρούντερ να σημειώνει και του 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία επικράτησε της Σλοβενίας του Λούκα Ντόντσιτς με 90-71, έφτασε στο 7-1 ρεκόρ και βρέθηκε με το ενάμιση πόδι στα παρκέ της Ασίας.

Είναι αυτό που λένε: «Shooters gonna shoot»!

Τι κι αν ο Ντένις Σρούντερ είχε μείνει στο απόλυτο «μηδέν» κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα της Γερμανίας με την Σλοβενία για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο σούπερ σταρ των «πάντσερ» μέτρησε στο πρώτο μισό του αγώνα 0/8 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 0/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική και μάλιστα απέναντι στο μεγάλο όνομα του Λούκα Ντόντσιτς! Ο Σρούντερ πέτυχε και τους 17 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα με τη Σλοβενία έχοντας στο σύνολο 4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Όπερ σημαίνει στο δεύτερο ημίχρονο ο ηγέτης της γερμανικής ομάδας μέτρησε 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/3 βολές!

Αποτέλεσμα; Η Γερμανία να επικρατήσει των Σλοβένων με 90-71 και να βρεθεί με το ενάμιση πόδι (ίσως και με τα δύο) στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Άλλωστε με αυτή τη νίκη οι Γερμανοί έφτασαν στο 7-1 ρεκόρ ενώ οι Σλοβένοι «έπεσαν» στο 5-3. Το κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 28-14 και ουσιαστικά έριξαν τους... τίτλους τέλος, κάνοντας διαχείριση του σκορ και του αγώνα στην 4η και τελευταία περίοδο.

Οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα και στο πρώτο ημίχρονο 33-31, παρά το γεγονός ότι ο Σρούντερ μετρούσε έως εκείνο το σημείο 0/8 εντός παιδιάς (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα) αλλά έχοντας μοιράσει πέντε τελικές πάσες. Οι Ομπστ (9π., 3/4τρ.) και Φραντζ Βάγκνερ (9π., 4/9 σουτ) ήταν εκείνοι που κρατούσαν την ομάδα του σε θέση ισχύος, την ώρα που ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν μια ομάδα μόνος του με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 15:49 στο α' ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σλοβένος σούπερ σταρ μετρούσε 4/7 σουτ, ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του 8/24!

Εκτός του Σρούντερ ξεχώρισαν επίσης οι Βάγκνερ (16π., 7ριμπ.), Ομπστ (13π., 4/7τρ.) και Φόιγκτμαν (11π., 14ριμπ.) Στον αντίποδα, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 23 πόντους με 4/9 δίποτνα, 3/7 τρίποντα, 6/11 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη σε 31:26. Να σημειωθεί ότι άπαντες στη Σλοβενία λαχτάρησαν με τον «Luka Magic» όταν φάνηκε να τραυματίζεται στην 3η περίοδο του αγώνα ωστόσο οι καρδιές όλων επανήλθαν στις θέσεις τους όταν επέστρεψε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 33-31, 61-45, 90-71