Γαλλία - Μαυροβούνιο 73-67: Δυσκολεύτηκαν αλλά άντεξαν οι «Τρικολόρ»

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο Μαυροβούνιο αλλά κατάφερε να γυρίσει το ματς στο καθοριστικό δεκάλεπτο και να επικρατήσει εν τέλει με σκορ 73-67.

Με το... δεξί στα προκριματικά του Mundobasket οι Γάλλοι, παρά το γεγονός πως το ματς πήγε να τους στραβώσει. Με αποφασιστική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο (24-11 επί μέρους σκορ), οι παίκτες του Βενσάν Κολέ πήραν το ροζ φύλλο, με τους μαχητικούς Μαυροβούνιους να μένουν με την... προσπάθεια.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λαμπεϊρί με 18 πόντους ενώ 16 πρόσθεσε ο Κορντινιέ. Στους 12 ο Λανγκ, ενώ διψήφιος ήταν κι ο Ζαϊτέ με 10 πόντους.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Μιχαίλοβιτς ήταν εντυπωσιακός με 23 πόντους και 5 τρίποντα, αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή. 16 πόντους είχε ο «νατουραλιζέ» Τζάστιν Κομπς.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 38-38, 49-56, 73-67