Mundobasket 2023, Σλοβενία - Αυστραλία 91-80: Ο Ντόντσιτς προκρίθηκε και πέταξε εκτός τους Boomers

Η Σλοβενία
H Σλοβενία επικράτησε με 91-80 της Αυστραλίας, τσέκαρε το εισιτήριο για τους προημιτελικούς, ενώ απέκλεισε από την επόμενη φάση τους Boomers.

Μεγάλο ματς στο Mundobasket και στο τέλος χαμογέλασε η Σλοβενία. Η παρέα του Ντόντσιτς πήρε το ροζ φύλλο με 91-80 και με αυτόν τον τρόπο τσέκαρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Από την άλλη η Αυστραλία με την σημερινή ήττα, δεν μπόρει πλέον να περάσει στην επόμενη φάση, αφού έπεσε στο 2-2 (μετέφερε τα αποτελέσματα από την πρώτη φάση).

Για τους νικητές ο Τόμπι είχε 18 πόντους με 12 ριμπάουντ ενώ ο Ντόντσιτς μέτρησε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την άλλη πλευρά ο Γκίντεϊ σταμάτησε στους 25 πόντους και τα 8 ριμπάουντ, ενώ ο Πάτι Μιλς είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος, καθάρισαν την πρόκριση

Η Σλοβενία πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 23-15 στο 7' χάρη στον Χρόβατ. Ο Ντόντσιτς μοίρασε στον Τόμπι που δεν είχε πρόβλημα να διαμορφώσει το 28-17 στο 9'. Οι Αυστραλοί συνέχισαν να έχουν προβλήματα στην επίθεση και δυσκολεύονται να πλησιάσουν. Οι Σλοβένοι είχαν 12/15 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σούταραν με 7/22 τρίποντα. Ο Γκίντεϊ πάλευε να κρατήσει στο ματς τους Boomers και μείωσε σε 66-59, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γκίντεϊ μείωσε σε 56-49, ενώ ο σταρ της Οκλαχόμα κατάφερε να πάει το ματς στο 66-62, λίγο πριν τελείωσε η τρίτη περίοδος, με τους Αυστραλούς να πηγαίνουν για τη μεγάλη ανατροπή. Ο Νίκολιτς με τρίποντο έκανε το 71-64 δίνοντας ανάσα στους Σλοβένους, ενώ ο Κουκς έκανε το 73-66 για την Αυστραλία. Ο Πρέπελιτς έκανε το 81-66 στο 37' και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 49-40, 66-62, 91-80

NIKΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Σλοβένοι σούταραν με 19/26 τρίποντα, έλεγξαν το ματς από το ξεκίνημα του, ενώ μοίρασαν 22 ασίστ αντί 15 του αντιπάλου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόντσιτς με 20 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Τόμπι με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ινγκλς με 0/3 σουτ και 0 πόντους δεν βοήθησε καθόλου.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πρέπελιτς και Χρόβατ είχαν από 10 πόντους και έδωσαν λύσεις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 19/26 δίποντα των νικητών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Σλοβένοι στην κορυφαία εμφάνιση τους στο Παγκόσμιο, τσέκαραν το εισιτήριο για τους 8, ενώ οι Αυστραλοί που είχαν μεγάλες προσφοκίες αποχαιρετούν.