Μπακς - Χιτ 109-107: Με buzzer του Μίντλετον το 1-0, «διπλός» o Giannis! (vids)

Οι Μιλγουόκι Μπακς χρειάστηκαν την παράταση και το buzzer beater του Κρις Μίντλετον για να πάρουν την πρώτη νίκη στη σειρά με τους Μαϊάμι Χιτ. Στους 26 πόντους και 18 ριμπάουντ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Είναι μόνο το πρώτο παιχνίδι από μία σειρά που μπορεί να πάει μακριά. Για τους Μιλγουόκι Μπακς, το αποτέλεσμα είναι μία μορφή παρηγοριάς.

Πριν από την αναμέτρηση, όποιος έλεγε στον Μάικ Μπούντενχολζερ ότι θα η ομάδα του θα έκανε το 1-0 με ποσοστό στα τρίποντα κάτω από 20% (16.1%) μπορεί να χαμογελούσε και να ζητούσε την αλλαγή της κουβέντας.

Οι Μπακς έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Χιτ μετά κόπων και βασάνων. Όπως ήταν αναμενόμενο, απέναντι σε μία ομάδα που έχει μάθει τον τρόπο να ζορίζει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Αλήθεια, μπορεί κάποιος να υποστηρίξει ότι ο Giannis ζορίστηκε, όταν τελείωσε το ματς με 26 πόντους (10/27 σουτ), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη;

Η αλήθεια είναι πως η απάντηση είναι καταφατική. Οι Χιτ έπαιξαν σχεδόν τέλεια άμυνα απέναντί του. Και στο τέλος τον οδήγησαν στις βολές.

Εκεί ο Αντετοκούνμπο ζορίστηκε, έχοντας 6/12.

Οι Χιτ μπορεί να είχαν τον Τζίμι Μπάτλερ σε μία κακή (επιθετικά) βραδιά με 4/22 σουτ, αλλά ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση. Απέναντι στον ταρακουνημένο από τις χαμένες βολές και έναν τραυματισμό στο χέρι, Αντετοκούνμπο. Και όσο ο Μπάτλερ δεν μπορούσε, ο Ντάνκαν Ρόμπινσον ανέλαβε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς (24π., με 7/13 τριπ.)

Στην παράταση, ωστόσο, και παρά την επιμονή του Ντράγκιτς (25π.) ο Τζρου Χόλιντεϊ (20P., 11 RIMP.)ήταν αυτός που έβαλε τη... σπίθα και το νικητήριο σουτ του Κρις Μίντλετον (μισό δεύτερο πριν το τέλος με τον παίκτη των Μπακς να τελειώνει με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) έδωσαν στους Μπακς τη δύσκολη, μα πολύτιμη πρώτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-50, 80-78, 99-99 (κ.α.), 109-107

Μιλγουόκι Μπακς – Μαϊάμι 1-0

Game 1: Μπακς – Χιτ 109-107 (παρ.)

Game 2: Μπακς – Χιτ (25/5)

Game 3: Χιτ – Μπακς (28/5)

Game 4: Χιτ Μπακς (29/5)

Game 5: Μπακς – Χιτ (1/6, αν χρειαστεί)

Game 6: Χιτ – Μπακς (3/6, αν χρειαστεί)