Μπακς – Σίξερς 132-94: Τους ισοπέδωσαν στην ιστορική βραδιά του Γιάννη! (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς στη νίκη επί των Σίξερς με 132-94 και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της λίστας των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των «Ελαφιών» πίσω μόνο από τον μύθο Καρίμ Αμντούλ – Τζαμπάρ!

Η αναμέτρηση με τους Σίξερς στο Fiserv Forum είχε ξεχωριστή σημασία για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος προσπέρασε τον Γκλεν Ρόμπινσον (12.010) στη δεύτερη θέση των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των Μπακς με 12.023 πόντους και πλέον έπεται μόνο του Καρίμ Αμντούλ-Τζαμπάρ των 14.211 πόντων!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ένα ξέσπασμα του Greak Freak στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να... ξεκολλήσει το Μιλγουόκι που έκανε το 3-0 στις φετινές αναμετρήσεις με τη Φιλαντέλφια που παρατάχθηκε δίχως τους Σίμονς και Εμπίντ (ώμος). Έτσι η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ ανέβηκε στο 37-22, ακολουθώντας τους δεύτερους Σίξερς (39-21) και τους πρωτοπόρους στην Ανατολή Νετς (40-20).

Μάλιστα οι 40 πόντοι που δέχτηκαν οι Μπακς στο πρώτο ημίχρονο συνιστούν την καλύτερη φετινή επίδοση για τα «Ελάφια» ενώ ο Γιάννης τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (5/10 βολές, 8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 24’ συμμετοχής, δίχως να παίξει καθόλου στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Από ΄κει και πέρα, ο Πόρτις πρόσθεσε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ σε ό,τι αφορά τον Θανάση Αντετοκούνμπο, πέρασε στο παρκέ στην τελευταία περίοδο έχοντας 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μπακς έχτισαν διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά όταν ο Πατ Κόνατον ευστόχησε σε τρίποντο για το 23-13 ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 26-17, σουτάροντας 5/10 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ως εκείνο το σημείο τα 7 εκ των 15 ριμπάουντ των γηπεδούχων κόντρα στους Σίξερς που τα… έσπασαν πίσω από τα 7μ.25, έχοντας 1/11 τρίποντα!

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Φιλαντέλφια κράτησε επαφή με το σκορ χάρη στις προσπάθειες του Σέικ Μίλτον (31-28, 15’) όμως σε κάθε περίπτωση, οι Μπακς διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, προηγήθηκαν ξανά με +10 όταν ο Πόρτις σκόραρε για το 42-32 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-40, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Greek Freak (11π., 12ριμπ.).

Όσον αφορά τους Σίξερς, είχαν μοιράσει μόνο 6 ασίστ και μέτρησαν 3/20 τρίποντα! Επίσης, οι 40 πόντοι παθητικό συνιστούν την καλύτερη φετινή επίδοση του Μιλγουόκι στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, το ξέσπασμα του Γιάννη ήταν αρκετό για τους Μπακς προκειμένου να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Μόλις οι Σίξερς πλησίασαν στο -3 με το τρίποντο του Κάρι (60-57), ο Αντετοκούνμπο πήρε την κατάσταση στα χέρια του, πέτυχε 8 πόντους σε 2 λεπτά και εκτόξευσε το προβάδισμα του Μιλγουόκι! Το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε στο 86-63, με τον Γιάννη να κάνει τη διαφορά. Η συνέχεια του ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, ο back-to-back MVP δεν πέρασε ξανά στο παρκέ, η ψαλίδα άνοιξε διαρκώς και οι Μπακς έφτασαν στη νίκη με 132-94.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-17, 50-40, 86-63, 132-94.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Μπακς – Σίξερς 132-94: Τα καλύτερα του Γιάννη στο +38 επί της Φιλαντέλφια! (vids)

Αντετοκούνμπο: Έγινε ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των Μπακς! (vid)