Ράπτορς - Γκρίζλις 108-99: Καπάρωσε τη δεύτερη θέση στην Ανατολή, σύννεφα για Μέμφις (vid)

Οι Τορόντο Ράπτορς επικράτησαν των Μέμφις Γκρίζλις με 108-99 και «καπάρωσαν» το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολική Περιφέρεια.

Με τον Πασκάλ Σιάκαμ να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο και δη την στιγμή που οι Γκρίζλις έμοιαζαν... απειλητικοί, οι Ράπτορς έφτασαν στην τελική επικράτηση και εξασφάλισαν και μαθηματικά την 2η θέση στην Ανατολή!

Αντίθετα, το Μέμφις παραμένει σε περιπέτειες καθώς αυτή ήταν η 5η ήττα σε σύνολο έξι αγώνων! Με το σκορ στο 98-94 ο Καμερουνέζος φόργουορντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο σερί τρίποντα φρόντισε να «καθαρίσει» για λογαριασμό της ομάδας του.

Ο Σιάκαμ τελείωσε το ματς με 26 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/6 βολές και 3 ασίστ. Οι Ράπτορς είχαν άλλους πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Πάουελ 16π., Λόουρι 15π., ΒανΒλιτ 14π., Ιμπάκα 12π., Γκασόλ 10π.) ενώ για τους Γκρίζλις ο Μπρουκς (που ξεχώρισε στο δεύτερο ημίχρονο) πέτυχε 25 πόντους, ενώ ο ΄Άλεν πρόσθεσε άλλους 20 πόντους.