Κλίπερς - Σίξερς 121-107: Μαξ(εϊ) απόδραση από το Λος Άντζελες με Κάμερον Πέιν

Γιώργος Κούβαρης
Μάξει

Οι Φιλαδέλφεια Σίξερς πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο και επικράτησαν των Κλίπερς μέσα στο Λος Άντζελες με 00-00. Καλύτεροι οι Μάξεϊ, Πέιν και Χάρις.

Επιστροφή στις νίκες για τους Φιλαδέλφεια Σίξερς οι οποίοι ξεπέρασαν τις «back to back» ήττες από Σανς και Λέικερς! Το 3ο τους παιχνίδι στο «tour» της Δύσης, επικράτησαν των Κλίπερς στο Λος Άντζελες και θα κλείσουν την... περιπλάνησή τους στην Περιφέρεια με την αναμέτρηση κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις.

Η ομάδα του Νικ Νερς επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της στην τελευταία περίοδο του αγώνα έχοντας τρεις παίκτες σε εξαιρετική ημέρα. Ο λόγος για τον Ταϊρίς Μάξεϊ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 24 πόντους (6/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), τον Κάμερον Πέιν που ήρθε από τον πάγκο με 23 πόντους (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και τον Τομπάιας Χάρις με άλλους 24 πόντους (9/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι Σίξερς ξεκίνησαν στο 4ο δωδεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-5, το οποίο ήταν αρκετό για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 20 πόντους (88-108) και στην ουσία να βάλει ένα τέλος στην υπόθεση της νίκης. Για τους Κλίπερς, ο Καουάι Λέοναρντ είχε 20 πόντους με 7/16 εντός παιδιάς, ενώ ακολούθησαν οι Νόρμαν Πάουελ (20π., 7/11 σουτ), Πολ Τζορτζ (18π., 7/15 σουτ), Ίβιτσα Ζούμπατς (13π., 10ριμπ.) και Τζέιμς Χάρντεν (12π., 14ασ.)

Τα δωδεκάλεπτα: 29-41, 56-63, 83-88, 107-121.

@Photo credits: NBA/Getty Images