Γκρίζλις - Μπλέιζερς 100-107: Πήραν το διπλό στο θρίλερ της παράτασης (vid)

Οι Μπλέιζερς κατάφεραν να επικρατήσουν των Γκρίζλις στο τρομερό ματς πρου κρίθηκε στην παράταση με 107-100.

Στην απόλυτη αναμέτρηση της βραδιάς, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα από την έδρα των Μέμφις Γκρίζλις, έχοντας επιβληθεί με 107-100 μετά και το τέλος της παράτασης.

Ο Γουόκερ των φιλοξενούμενων, με βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας έκανε το 95-95 και έστειλε τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο. Εκεί απέκτησαν το πάνω χέρι στον ρυθμό αντί των γηπεδούχων και έφτασαν τελικά στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ανφέρνι Σίμονς με 30 πόντους σε 44:55 λεπτά συμμετοχής. Επόμενος στη λίστα των σκόρερ ήταν ο Τζαμπάρι Γουόκερ με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τουμάνι Καμαρά ακολούθησε στους 15 πόντους, 13 είχε ο Άστον Χάγκανς, 12 ο Ντουόπ Ριθ και 10 ο Νταλάνο Μπάντον.

Από την πλευρά των Γκρίζλις, τον ρόλο του πρώτου σκόρερ τον μοιράστηκαν οι Βινς Γουίλιαμς και Σάντι Αλντάμα με 21 πόντους ενώ ο μοναδικός ακόμη διψήφιος ήταν ο Τζι Τζι Τζάκσον με 17.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-25, 51-47, 78-61, 95-95, 100-107

@Photo credits: NBA/Getty Images