Νάγκετς - Χιτ 108-111: Το φινάλε του δεύτερου τελικού και το άστοχο σουτ του Μάρεϊ για την παράταση (vid)

Ο μαρει έχασε την ευκαιρία στο τέλος

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε του αγώνα στο Ντένβερ καθώς οι Νάγκετς θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του Τζαμάλ Μάρεϊ δεν βρήκε στόχο.

Ο Σποέλστρα επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση των Ντένβερ Νάγκετς με το σκορ στο 108-11 και λίγο έλειψε να το πληρώσει.

Στην αμέσως προηγούμενη φάση ο Μπάτλερ είχε αστοχήσει σε τρίποντο με το οποίο θα σφράγιζε το break των Μαϊάμι Χιτ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κρατούσαν τη τύχη στα χέρια τους.

Όμως το τρίποντο που επιχείρησε στο τέλος ο Τζαμάλ Μάρεϊ δεν βρήκε στόχο και κάπως έτσι η ομάδα της Φλόριντα πήρε το αβαντάζ της έδρας ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.