Χιτ - Σέλτικς 99-116: «Χάλασαν» το πάρτι στο Μαϊάμι (vid)

Οι Μπόστον Σέλτικς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Game 4 των τελικών της Ανατολής κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ με 116-99 και να παραμείνουν «ζωντανοί» στο «κυνήγι» της πρόκρισης.

Τα πάντα φάνταζαν ιδανικά για το Μαϊάμι και άκρως... δύσκολα για τη Βοστόνη.

Το σκορ στη σειρά ήταν στο 3-0 και στο «Kaseya Center» της Φλόριντα είχε ξεκινήσει το πάρτι. Και πώς να μην... ξεκινήσει. Ύστερα από τρία λεπτά στην 3η περίοδο του Game 4, οι Χιτ έλεγχαν απόλυτα το ματς, είχαν διαφορά εννέα πόντων (61-52) και όλα έδειχναν ότι θα έβγαζαν τις «σκούπες» για να «καθαρίσουν» τους Σέλτικς.

Αμ, δε. Ο Τζέισον Τέιτουμ και η παρέα του είχαν διαφορετική άποψη. Με επιμέρους 29-10 πήραν διαφορά 10 πόντων (81-71) και έφεραν... τούμπα τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί στο παιχνίδι. Έκτοτε δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα μεταφέροντας εκ νέου τη σειρά στην Βοστόνη. Αν και γνωρίζουν ότι πρέπει να κάνουν πολλά περισσότερα βήματα προκειμένου να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Ο Τέιτουμ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ επιστρέφοντας στις πολύ καλές εμφανίσεις, ενώ ήταν «διψήφιοι» άλλοι πέντε παίκτες. Ο Μπράουν μέτρησε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Γκραντ Γουίλιαμς (14π., 4/6τρ.), Ντέρικ Γουάιτ (16π.), Αλ Χόρφορντ (12π., 7ριμπ., 4ασ.) και Μάρκους Σμαρτ (11π., 6ασ.)

Για τους γηπεδούχους Χιτ ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 29 πόντους αλλά με 9/21 εντός παιδιάς ενώ οι Γκέιμπ Βίνσεντ και Κέιλεμπ Μάρτιν πρόσθεσαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 56-50, 79-88, 99-116.