Μπακς - Πέισερς: «Άλωσαν» το Μιλγουόκι με σχέδιο (vid)

Νίκος Καρφής

Οι Πέισερς απέδρασαν με το διπλό (123-139) από το Μιλγουόκι.

Δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την εντυπωσιακή τους πορεία οι Μπακς. Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ηττήθηκε με 139-123 από την Ιντιάνα και με αυτόν τον τρόπο έπεσε στο 50-20. Παρόλα αυτά βρίσκεται στην πρώτη θέση της Ανατολής. Από την άλλη πλευρά οι Πέισερς ανέβηκαν στο 32-38 και θα εξαντλήσουν τις πιθανότητες για να μπορέσουν να βρεθούν στο play-in τουρνουά, παλεύοντας για την είσοδο τους στα play-offs.

Εξαιρετική αντιμετώπιση στον Γιάννη

Ο Πέισερς έκαναν εξαιρετική δουλειά πάνω στον Έλληνα σταρ και δεν τον άφησαν να κάνει το παιχνίδι του. Έμεινε 26 λεπτά στο παρκέ έχοντας φορτωθεί νωρίς με φάουλ και τελείωσε με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Μέτρησε 10/17 δίποντα και 5/10 βολές, με την άμυνα της Ιντιάνα να αισθάνεται περήφανη για τα όσα έκανε απέναντι του.

Εκτός του Γιάννης, ο Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ δεν έπαιξαν ο Κράουντερ, ο Μπρουκ Λόπεζ, ο Άλεν, αλλά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Ο Πόρτις τελείωσε με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μίντλετον που θα πρέπει να βρει τα... πατήματα του, είχε 16 πόντους με 7 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Νέμπχαρντ είχε 24 πόντους και 5 ασίστ, 20 με 6 ασίστ είχε ο Χιλντ και 22 μέτρησε ο Νέσμιθ. Δεν αγωνίστηκε ο ηγέτης και τραυματίας Χαλιμπέρτον.

Έκανε τη διαφορά το δεύτερο ημίχρονο

Οι Πέισερς οφείλουν τη νίκη τους στο δεύτερο ημίχρονο που έκαναν. Παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και προβλημάτισαν την άμυνα των Μπακς. Η Ιντιάνα πήρε τονδεύτερο ημίχρονο με 84-61, με το Μιλγουόκι να βραχυκυκλώνει στο κρίσιμο σημείο του ματς και να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την έδρα του.

Βομβάρδισαν με τρίποντα

Οι Πέισερς χτύπησαν τους Μπακς με τα... όπλα τους. Έκαναν θραύση στα τρίποντα και τελείωσαν την αναμέτρηση με 22/46 σουτ τριών πόντων, με την περιφερειακή άμυνα των ελαφιών να μην δουλεύει σωστά. Επιπλέον είχαν 36 ασίστ αντί 26 που μοίρασε το Μιλγουόκι. Οι Μπακς είχαν 11/32 τρίποντα, αλλά και 18/26 βολές. Εξαιρετικός πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων ο Νέσμιθ που σούταρε με το εξαιρετικό 6/9 τρίποντα.