Κλίπερς-Μπακς 106-119: Ασταμάτητα τα «Ελάφια», έφτασαν τις 10 σερί νίκες (vid)

Οι Μπακς συνεχίζουν την προέλασή τους στη regular season και μια μέρα μετά τη νίκη επί των Λέικερς, επικράτησαν και των Κλίπερς στο L.A. με σκορ 106-119, φτάνοντας αισίως τις 10 συνεχόμενες νίκες!

Οι Μιλγουόκι Μπακς βρίσκονται εν αναμονή της ένταξης του Τζέι Κράουντερ που θα αναβαθμίσει το παιχνίδι τους, έχοντας μπροστά τους το All Star break της επόμενης εβδομάδας και μπαίνοντας στην τελική ευθεία της regular season.

Μέχρι τότε όμως, συνεχίζουν να καταγράφουν νίκες, κάνοντας το 2/2 στο Λος Άντζελες μέσα σε δυο μέρες (είχε προηγηθεί το 106-115 επί των Λέικερς) αφού επικράτησαν των Κλίπερς με 106-119. Έτσι τα «Ελάφια» μετρούν πλέον 10 συνεχόμενες νίκες, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 39-17 και παραμένοντας στο κατόπι των πρωτοπόρων της Ανατολής, Σέλτικς (40-16).

Γιάννης και Λόπεζ έκαναν τη διαφορά

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνεχίζει να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους Μπακς, τελειώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους (8/11 βολές, 12/23 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα στα 30 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Μπρουκ Λόπεζ, ο οποίος έκανε double-double με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ σε ό,τι αφορά τον Τζρου Χόλιντεϊ, είχε 19 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, ο Πολ Τζορτζ είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τους Κλίπερς που έπεσαν στο 14-13 εντός έδρας (31-28 στη Δύση).

Σε κάθε περίπτωση, οι Μπακς μπήκαν με το πόδι στο γκάζι κόντρα στους Κλίπερς και προηγήθηκαν με +12 όταν ο Τζο Ινγκλς σκόραρε για το 2-12 στο 4'. Παρ' όλα αυτά, οι Καλιφορνέζοι ισορρόπησαν άμεσα το ματς, ισοφάρισαν αρχικώς σε 18-18 με το κάρφωμα του Τέρανς Μαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 27-22.

Αφεντικά στο L.A.

Στη συνέχεια, ο Αμίρ Κόφι έκανε το 38-31 για τους γηπεδούχους που είχαν τον έλεγχο και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα ως το τέλος της δεύτερης περιόδου, πριν ο Μπρουκ Λόπεζ ευστοχήσει σε τρίποντο για το 50-49 των Μπακς. Τελικά τα «Ελάφια» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 54-51, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Λόπεζ και Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Κλίπερς πίεσαν όμως το Μιλγουόκι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ ως το τέλος της τρίτης περιόδου που βρήκε την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ στο 76-81. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το τέταρτο δωδεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 16-9, χτίζοντας ξανά διψήφια διαφορά έπειτα από τα πρώτα λεπτά του ματς στο Λος Άντζελες. Η αντίδραση των Κλίπερς δεν ήλθε ποτέ και το Μιλγουόκι πανηγύρισε τη νίκη με 106-119.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-22, 51-54, 76-81, 106-119.