Πέισερς-Μπακς 131-141: Ο Αντετοκούνμπο τσάκισε την Ιντιάνα με 41 πόντους (vid)

Οι Μπακς έκαναν ό,τι ήθελαν τους Πέισερς στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας season-high με 85 πόντους σε αυτό το διάστημα κι εν τέλει επικράτησαν με σκορ 131-141, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Το Μιλγουόκι ήταν απολαυστικό στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ιντιάνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +29 στην ανάπαυλα (56-85) ωστόσο οι Πέισερς... φλέρταραν με το απόλυτο comeback, πλην όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή αφού οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Τζρου Χόλιντεϊ και Γκρέισον Άλεν διασφάλισαν το προβάδισμα.

Ο Greek Freak ήταν ισοπεδωτικός, σημειώνοντας 41 πόντους (14/22 δίπ., 2/7 τρίπ., 7/18 βολ.), 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5/8 βολές στα τελευταία τέσσερα λεπτά, κλειδώνοντας τη δέκατη σερί νίκη των Μπακς στις αναμετρήσεις με τους Πέισερς. Από 'κει και πέρα, ο Χόλιντεϊ πρόσθεσε 23 πόντους και 9 ασίστ ενώ ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 17 πόντους μολονότι αγωνίστηκε μόλις 15 λεπτά.

Από το +33 στο θρίλερ

Όσον αφορά την Ιντιάνα που μείωσε στους 6 στα 3:27 για το φινάλε (124-131), ο Μάιλς Τέρνερ σημείωσε 24 πόντους και ο Μπάντι Χιλντ πρόσθεσε 22, δίχως όμως να καταφέρουν να αποτρέψουν την ένατη ήττα των Πέισερς στα τελευταία 10 ματς στη regular season.

Tα «Ελάφια» πέτυχαν 9 τρίποντα στο πρώτο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 30-45 ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της όταν ο Χόλιντεϊ σκόραρε για το +33, κάνοντας το 52-85 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Σε κάθε περίπτωση, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο ο Γκρέισον Άλεν έδωσε τη χαριστική βολή με τρίποντο στο 1:22 για το τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-45, 56-85, 99-114, 131-141.