Τζαζ - Πέλικανς 131-129: Δια χειρός Κλάρκσον (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Οι Γιούτα Τζαζ (17-14) υποχρέωσαν σε ήττα τους Νιου Όρλεανς Πέλικανς (18-10), επικρατώντας με 132-129 στην παράταση. Σούπερ εμφάνιση ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 39 πόντους.

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον έκανε τα πάντα για τους Γιούτα Τζαζ απέναντι στους Νιου Όρλεανς Πέλικανς (132-129 παρ.). Μέτρησε 39 πόντους με 7/14 τρίποντα, 8/12 δίποντα, 2/3 βολές, μαζί με 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 38:33.

Και τους Τζαζ να δέχονται το τρίποντο της ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια, μόλις 2.9 δεύτερα πριν από τέλος. Το σουτ έβαλε ο Τρέι Μέρφι ο τρίτος και ενώ ο Λάουρι Μάρκανεν αστόχησε στο ενδεχόμενο λέι απ της νίκης.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Φινλανδός ήταν και μοιραίος. Ολοκλήρωσε το ματς στην πλευρά των νικητών έχοντας 31 πόντους και δύο κρίσιμες βολές στο τέλος της παράτασης. Για τους Πέλικανς (ξανά εκτός ο Ίνγκραμ) ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 31 ποντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 28.

Τα δωδεκάλετπα: 27-25, 58-62, 91-95, 123-123 (κ.α.), 132-129 (παρ.)

@Photo credits: Utah Jazz twitter