Χόρνετς - Σίξερς 107-101: Νίκησαν και...τα γεμάτα απουσιολόγια στη Σάρλοτ (vid)

Οι Σίξερς ηττήθηκαν από τους Χόρνετς στη Σάρλοτ με 107-101 με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές απουσίες ... αστέρων.

Η ίδια ομάδα που «κουβάλησε» τους Σίξερς στη νίκη επί των Νετς στην προηγούμενη αναμέτρησή τους, ηττήθηκε αυτή τη φορά από τους Χόρνετς. Το παιχνίδι της Σάρλοτ με τους δύο «διεκδικητές» να ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς, είχε νικητές τους γηπεδούχους με 107-101.

Οι Τζοέλ Εμπίντ, Τζέιμς Χάρντεν και Ταϊρίς Μάξεϊ έλειπαν ξανά, ενώ από την άλλη πλευρά ο ΛαΜέλο Μπολ παρακολούθησε για ακόμη ένα παιχνίδι την προσπάθεια της ομάδας του από μακριά.

Το παιχνίδι ουσιαστικά μοιράστηκε στο πρώτο μέρος του με το 33-21 για τη Φιλαδέλφεια να μετατρέπεται σε 32-21 για τους Χόρνετς φέρνοντάς τους σε απόσταση ενός πόντου για το ημίχρονο (53-54). Στην τέταρτη περίοδο και στα τελευταία πέντε λεπτά όπου ο Ροζιέρ σημείωσε 9 πόντους οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν τη νίκη.

Ο Ροζίερ είχε συνολικά 22 πόντους (6ασ.), 19 μέτρησε ο Ουάσινγκτον, 13 με 13 ριμπάουντ ο Ρίτσαρντ και 11 με ισάριθμα ριμπάουντ είχε ο Πλαμλι. Από την άλλη, ο Μίλτον σταμάτησε στους 22 πόντους με 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο Μέλτον είχε 20 με 6 ριμπάουντ και ο Τομπάιας Χάρις 19 αλλά με 9-20 σουτ.