Θάντερ - Μάβερικς 96-98: Νίκη χωρίς Λούκα, άστοχος ο Ντόρσεϊ στο πρώτο του ματς

Οι Ντάλας Μάβερικς επικράτησαν των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 98-96 έχοντας στους απόντες τον Λούκα Ντόντσιτς, την ώρα που ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν βρήκε σκορ στην... πρεμιέρα του.

Οι Ντάλας Μάβερικς έφυγαν με τη νίκη στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας τους κόντρα στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, επικρατώντας με 98-96. Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν αγωνίστηκε στο συγκεκριμένο ματς αφού μπαίνει σταδιακά σε ρυθμούς μετά και το Eurobasket, ενώ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το ντεμπούτο του (αν και ανεπίσημο) με τη νέα του ομάδα.

Για το αποτέλεσμα... Ο Χάρντι ευστόχησε σε τρίποντο περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος κάνοντας το 98-91 και παρά την... απάντηση του Γουότερς για το 98-96 στα 12.5 δευτερόλεπτα, οι Μάβερικς άντεξαν και πήραν τελικά τη νίκη κόντρα στους Θάντερ.

Ο Τζέιντεν Χάρντι ήταν και ο πρώτος σκόρερ στον αγώνα με 21 πόντους, 16 προσέθεσε ο Κρίστιαν Γουντ με 13 ριμπάουντ και 13 είχε ο Πάουελ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε για 12 λεπτά και η στατιστική του κατέγραψε 0/6 εντός παιδιάς με 0/5 τρίποντα, έχοντας 14 ριμπάουντ.

Από την άλλη, 13 πόντους είχε ο Τζος Γκίντεϊ και 10 ο Τζέιλεν Γουίλιαμς. Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σημείωσε 8 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-28, 52-53, 75-73, 96-98