ΝΒΑ: Μοράντ και Γκίντεϊ έλαμψαν στις νίκες Γκρίζλις και Θάντερ (vid)

Ο Τζος Γκίντεϊ βοήθησε τους Θάντερ να νικήσουν τους Νάγκετς με 112-101, ενώ οι Γκρίζλις επικράτησαν των Μάτζικ με 109-97.

Για άλλη μια σεζόν φαίνεται πως ο Τζος Γκίντεϊ θα μας απασχολήσει πολύ τη νέα σεζόν με τη φανέλα των Θάντερ. Ο Αυστραλός άγγιξε το triple double στη νίκη των Θάντερ επί των Νάγκετς με 112-101, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Στους 17 σταμάτησε ο Μαν.

Στον αντίποδα για το Ντένβερ, ο Νάτζι πέτυχε 15 πόντους, ο Μάρει στη μεγάλη επιστροφή του είχε 10, ενώ ο Γιόκιτς σε 15 λεπτά, πήρε μόλις ένα σουτ και είχε 3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι Θάντερ τελείωσαν το ματς με 10/33 τρίποντα.

Ο Μοράντ οδηγεί τους Γκρίζλις

Νίκη και για τους Γκρίζλις με 109-97 στο φιλικό κόντρα στους Μάτζικ. Κορυφαίος του ματς ο ηγέτης των αρκούδων, ο Τζα Μοράντ με 22 πόντους και 7 ασίστ σε 21 λεπτά, ενώ ο Αλντάμα έκανε άλλη μια μεστή εμφάνιση με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα για τους νεανικούς Ορλάντο Μάτζικ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόουλ Άντονι με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μο Βάγκνερ είχε 15 πόντους, ο Χάμπτον πρόσθεσε 14 πόντους με 7 ασίστ, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Τέρενς Ρος. Το Ορλάντο είχε 35/89 σουτ στο ματς, κάτι που στοίχισε στη νίκη.