Γουόριορς - Γουίζαρντς 96-87: Ο Γουάισμαν ντύθηκε... Κάρι (vid)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Γουάισμαν (20π., 9 ριμπ.) επικράτησαν των Γουάσινγκτον Γουίζαρντς με το... φτωχό 96-87, στο πρώτο από τα δύο φιλικά προετοιμασίας μεταξύ των δύο ομάδων.

Η καρδιά του NBA χτυπάει στην Ιαπωνία. Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πήραν τη νίκη απέναντι στους Γουάσινγκτον Γουίζαρντς, στο πρώτο από τα δύο φιλικά προετοιμασίας ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Super Arena της Σαϊτάμα.

Η αναμέτρηση δεν θύμισε σε τίποτα έναν αγώνα ΝΒΑ. Και πώς να το κάνει, όταν οι πρωταθλητές είχαν το απογοητευτικό 29/79 στα σουτ που επιχείρησαν; Ενδεικτικά ο Στεφ Κάρι είχε 1/7 σουτ και αγωνίστηκε για 13 λεπτά, ο Τζόρνταν Πουλ 1/10 σουτ (19 λεπτά) και ο Άντριου Γουίγκινς 1/8 σουτ (16 λεπτά).

Η στιγμή του Γουάισμαν

Ο Κλέι Τόμπσον έμεινε εκτός (όπως θα χάσει και το επόμενο ματς), αφού ο Στιβ Κερ δεν θέλει να τον ζορίσει τόσο νωρίς στην προετοιμασία και απέμεινε ο Τζέιμς Γουάισμαν, ο οποίος «βροντοφώναξε» πως είναι εδώ: 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, με 8/11 δίποντα, 4/6 βολές, συν 1 μπλοκ και 1 ασίστ σε 23:50 στο παρκέ.

ίδια τακτική ακολούθησαν και οι Γουίζαρντς. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ αγωνίστηκε για 17:34 (9π.), ο Κάιλ Κούζμα για 20' (7π.), ενώ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των Γουίζαρντς έκανε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 7 πόντους και 3/10 σουτ.

Ο αγαπημένος του κοινού, λόγω της καταγωγής του, Ρούι Χατσιμούρα τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-12, 41-37, 69-64, 96-87.

@Photo credits: NBA/Getty Images