Γουόριορς - Σέλτικς: Προσπέρασαν οι «Κέλτες» με τρίποντο κρεσέντο και 19-4 επί μέρους σκορ (vid)

Με επί μέρους σκορ 19-4, οι Μπόστον Σέλτικς πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου κόντρα στους Γουόριορς στο Chase Center.

Τρομερή εξέλιξη στο Game 5 των NBA Finals. Οι Σέλτικς άφησαν πίσω τους το κακό πρώτο ημίχρονο κι επέστρεψαν στο παρκέ εμφανώς βελτιωμένοι. Από το 51-39 του α' μέρους, έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 19-4 και προηγήθηκαν με 58-55, στα μισά της τρίτης περιόδου!

Ο Αλ Χόρφορντ με τρίποντο ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στη Βοστώνη, κι ενώ νωρίτερα ο Τέιτουμ είχε κάνει επίσης μπόλικη δουλειά εκτελώντας από την περιφέρεια.