Σίξερς - Χιτ 116-108: Με την... υπογραφή του Χάρντεν το 2-2 στη Φιλαντέλφεια (vid)

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, οι Φιλαντέλφεια Σίξερς επικράτησαν των Μαϊάμι Χιτ στο Game 4 της σειράς με 116-108 και έφεραν τα ημιτελικά της Ανατολής στα ίσια (2-2).

Ποιος είδε τον «μούσια» και δεν τον φοβήθηκε στο Game 4 για τα ημιτελικά της Ανατολής!

Ο Τζέιμς Χάρντεν θυμήθηκε τον... παλιό, καλό του, εαυτό και σημειώνοντας 16 από του 31 πόντους στην τελευταία περίοδο του αγώνα με το Μαϊάμι, έβαλε... φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην ισοφάριση της σειράς σε 2-2! Συγκεκριμένα σε 41 λεπτά συμμετοχής είχε 2/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ ολοκλήρωσε την «clutch» εμφάνιση του 4ου δωδεκαλέπτου μ' ένα κρίσιμο τρίποντο ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε άλλους 24 πόντους με 7/13 εντός παιδιάς και 11 ριμπάουντ ενώ πολύ καλή ήταν και η απόδοση του Ταϊρίς Μάξεϊ με 18 πόντους. Στη σειρά τον πρώτο λόγο έχουν οι έδρες καθώς το Μαϊάμι έκανε το 2/2 στη Φλόριντα, ενώ οι Σίξερς «απάντησαν» στην Φιλαντέλφεια με άλλες δύο σερί νίκες: «Ο Χάρντεν ήταν απλά ο... Χάρντεν. Είχα το προαίσθημα ότι θα κάνει μεγάλο ματς» ήταν το σχόλιο του προπονητή των 76ers, Γκλεν ΝτοκΡίβερς.

Για τους Μαϊάμι Χιτ δεν... έφτασε η 40άρα του Τζίμι Μπάτλερ ο οποίος τελείωσε το ματς με 13/20 σουτ και 12/13 βολές. Ο Αντεμπάγιο πρόσθεσε άλλους 21 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο ήρθε από τον πάγκο και πρόσφερε 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 64-56, 89-85, 116-108

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ - ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ 2-2

Game 1: Χιτ - Σίξερς 106-92
Game 2: Χιτ - Σίξερς 119-103
Game 3: Σίξερς - Χιτ 99-79
Game 4: Σίξερς - Χιτ 116-108
Game 5: Χιτ - Σίξερς 11/5
Game 6: Σίξερς - Χιτ 13/5