Ράπτορς - Σίξερς 101-104: Clutch Εμπίντ στην παράταση με τρίποντο, 3-0 για τη Φιλαδέλφεια που ξέρανε το Τορόντο (vid)

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στον έξτρα χρόνο στον Καναδά, οι Σίξερς επικράτησαν με 104-101 των Ράπτορς με νικητήριο τρίποντο του Τζοέλ Εμπίντ κάνοντας το 3-0 στη σειρά τους.

Με την σειρά των Ράπτορς με τους Σίξερς να έχει μεταφερθεί στο Τορόντο, ο Εμπίντ και η παρέα του χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να γράψουν μία ακόμη νίκη στα playoffs και να φτάσουν στο 3-0. Μία ανάσα από την πρόκριση!

Ο Καμερουνέζος σέντερ ευστόχησε σε τρίποντο 0.8 πριν την λήξη της αναμέτρησης κάνοντας το σκορ 104-101, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό!

Από το γκάζι στο... φρένο και στην άλλη πλευρά

Οι γηπεδούχοι πήραν τον αέρα του Τορόντο και μπήκαν με φόρα στο παρκέ κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο με 29-19! Η συνέχεια του αρχικού μισού μοιράστηκε με το ημίχρονο να τους βρίσκει με διαφορά 10 πόντων, την οποία ουσιαστικά...εκμηδένισαν οι Σιξερς με το επιμέρους 19-28 της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν και πάλι οριακή! Με 27.5 να απομένουν για το τέλος του ματς οι Ράπτορς κέρδισαν το challenge και ο «Μούσιας» αποβλήθηκε λόγω του 6ου του φάουλ έχοντας πριν σκοράρει από τη γραμμή για το 95-95. Ο Νιανγκ δεν βρήκε στόχο στις δύο βολές που εκτέλεσε και η μπάλα θα έκαιγε στα χέρια των Σίξερς! Το χρονόμετρο κοκκίνησε χωρίς καλάθι και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ό,τι και αν προηγήθηκε... έσβησε με το τρίποντο του Τζοέλ Εμπίντ που σφράγισε τη νίκη και «έσπασε» την έδρα των Ράπτορς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΆΛΕΠΤΑ: 29-19, 56-46, 75-74, 95-95, 101-104 (παρ.)

Εμπίντ vs. Ανουνόμπι

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέρα από το νικητήριο καλάθι σκόραρε 33 πόντους με 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ... Από 19 σημείωσαν οι Μάξεϊ και Χάρντεν, με τον τελευταίο να μαζεύει 6 ριμπάουντ και να μοιράζει 10 ασίστ πριν αποβληθεί με 6 φάουλ.

Από την πλευρά των Ράπτορς, της προσπάθειας ηγήθηκαν οι Ανουνόμπι με 26 πόντους (5ριμπ., 4 ασ.), Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ με 24 και Ατσιούα με 20 και 6 ριμπάουντ. Ακόμη, ο ΒανΒλίτ είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα!