Σανς - Πέλικανς 110-99: Πολ και Μπούκερ έκαναν απλή υπόθεση το 1-0 (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης
Οι Φοίνιξ Σανς δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 1-0 κόντρα στους Νιου Ορλίνς Πέλικανς, επικρατώντας με 110-99 στο Footprint Center.

Πρεμιέρα με... το δεξί για τους «Ήλιους» στα playoffs του NBA. Το 1-0 της ομάδας του κόουτς Μόντι Ουίλιαμς ήταν υπόθεση ενός ημιχρόνου. Οι Σανς προηγήθηκαν με 19 πόντους μετά τα πρώτα 24 λεπτά δράσης στο Footprint Center και παρά την βελτιωμένη εικόνα των «Πελεκάνων» στη τρίτη περίοδο, όπου μείωσαν στους 8 με επί μέρους 26-37, έφτασαν στη νίκη κάνοντας ιδανική διαχείριση του προβαδίσματος τους όσο πλησιάζαμε προς το φινάλε του ματς.

Οι Πέλικανς ήταν σαφώς πιο αξιόμαχοι στο δεύτερο ημίχρονο συγκριτικά με το πρώτο, αλλά στην πραγματικότητα οι Σανς δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο της κατάστασης, ούτε... πανικοβλήθηκαν όταν οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Μπούκερ και Πολ έκαναν την διαφορά

Εξάλλου, το δίδυμο των Ντέβιν Μπούκερ και Κρις Πολ έκανε καταπληκτική δουλειά σε σκορ και δημιουργία. Ο μεν Μπούκερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 4/8 τρίποντα, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 40'37'' συμμετοχής, ενώ σε ο,τι αφορά τον Πολ, είχε double double με 30 πόντους, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 35'04''. Σπουδαία εμφάνιση κι από τον Ντεάντρε Έιτον με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ θετικός στο σκοράρισμα ήταν κι ο Κάμερον Τζόνσον με 13 πόντους. Διψήφιος κι ο Μικάλ Μπρίτζες με 11 πόντους.

Δεν αρκούσε ο ΜακΚόλουμ

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης είδε τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να πετυχαίνει 25 πόντους (9/25 σουτ) και να έχει ακόμη 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όμως η εμφάνιση του δεν στάθηκε αρκετή για κάτι παραπάνω από μια τιμητική ήττα. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πέτυχε 18 πόντους και «κατέβασε» 25 ριμπάουντ (!), με τον Ίνγκραμ να σταματά επίσης στους 18 πόντους. Πέραν της παραπάνω τριάδας και ορισμένων καλών στιγμών του Λάρι Νανς (14π., 6ριμπ., 3ασ.), οι Πέλικανς δεν είχαν άλλους διακριθέντες με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να κοντράρουν με διάρκεια τους Σανς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-16, 53-34, 79-71, 110-99.

Το Game 2 της σειράς είναι προγραμματισμένο για τις 20/4 στις 5:00 τα ξημερώματα. Οι Σανς, το μεγάλο φαβορί, θα επιδιώξουν να επιβαβαιώσουν ξανά τον τίτλο τους, ενώ οι Πέλικανς θέλουν να συνεχίσουν να παλεύουν, κυνηγώντας τις όποιες πιθανότητες τους αναλογούν.