Νικς - Μπακς 100-112: Τρίποντη... ραψωδία και απόδραση το Μιλγουόκι (vid)

Νίκος Καρφής

Oι Μπακς έβαλαν 26 τρίποντα μέσα στη Νέα Υόρκη και επικράτησαν με 112-100. Παραλίγο triple double o Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Στο 6-6 βρίσκεται πλέον το Μιλγουόκι. Οι Μπακς έφυγαν με το διπλό (100-112) από τη Νέα Υόρκη και έριξαν τους Νικς στο 7-5. Τα... ελάφια ήταν σε εξαιρετική μέρα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού τελείωσαν την αναμέτρηση με 26/50 τρίποντα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το triple double, μετρώντας 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Κόνατον είχε 23 με 7/13 τρίποντα, ο Πόρτις είχε 17 και ο Άλεν 15. Στον αντίποδα δεν έφτασαν οι 22 πόντοι και οι 7 ασίστ του Ντέρικ Ρόουζ.

Το Μιλγουόκι πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και με 4 τρίποντα (τρία του Κόνατον έγραψε το 104-94, δύο λεπτά πριν το τέλος. Έτσι έβαλε το λιθαράκι της νίκης για να φτάσει στο έκτο ροζ φύλλο αγώνα μέσα στη σεζόν.

Οι Μπακς δείχνουν να... ξυπνούν σε μια δύσκολη περίοδο με σημαντικές απουσίες, αφού εκτός είναι τόσο ο Μπρουκ Λόπεζ, όσο και ο Κρις Μίντλετον. Στα προηγούμενα ματς απουσίαζε και το Χόλιντεϊ, ωστόσο η επιστροφή του έχει σφίξει την αμυνα των πρωταθλητών.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-31, 42-51, 66-82, 100-112