Τζαζ - Νάγκετς 122-110: Έλειπε ο Γιόκιτς, «χόρευε» ο Γκομπέρ (vid)

Οι Γιούτα Τζαζ (3-0) εκμεταλλεύτηκαν την αποχώρηση του Νίκολα Γιόκιτς και επικράτησαν, στην τελευταία περίοδο, των Ντένβερ Νάγκετς (2-2) με 122-110.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν σε άλλο επίπεδο. Σε 15 λεπτά στο παρκέ είχε 24 πόντους (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, προτού τραυματιστεί.

Το χτύπημα στο γόνατο (απ' το... γόνατο του Ρούντι Γκομπέρ) δεν αποδείχτηκε σοβαρό, αλλά ήταν ικανό να κρατήσει τον Σέρβο εκτός απ' το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι Νάγκετς, με τους Ουίλ Μπάρτον και Άαρον Γκόρντον να μετρούν 21 και 20 πόντους, αντίστοιχα, άντεξαν μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ, η οποία έφτασε στο 3-0 για πρώτη φορά μετά το 2008, πήρε διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Γκομπέρ, χωρίς αντίπαλο στο 2ο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 9/20 σουτ (1/9 τρίποντα) είχε 22, ενώ ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε 19 πόντους.

Οι Χασάν Ουάιτσαϊντ (Γιούτα) και Τζαμάικαλ Γκριν (Ντένβερ) αποβλήθηκαν 4:57 πριν το τέλος, για διαπληκτισμό, με τους παίκτες να γίνονται ένα... κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου, προσπαθώντας να χωρίσουν τους δύο παίκτες.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 66-64, 91-90, 122-110.