Σανς - Μπακς 119-123: Αλύγιστοι Γιάννης-Μιλγουόκι... αγγίζουν τον τίτλο! (vid)

Νίκος Καρφής

Οι ψυχωμένοι Μπακς έκαναν το break στη ματσάρα (123-119), πήγαν στο 3-2 και με πρωταγωνιστές τους Χόλιντεϊ, Γιάννη και Μίντλετον θέλουν μια νίκη για τον τίτλο.

Μια… ανάσα από το πρωτάθλημα το Μιλγουόκι. Οι Μπακς δεν πτοήθηκαν από το 37-21 της πρώτης περιόδου, αντέδρασαν και κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια νίκη μέσα στο Φοίνιξ με 123-119.

Πλέον προηγούνται στη σειρά με 3-2 και χρειάζονται νίκη στο Game 6 του Μιλγουόκι για να πάρουν τον τίτλο και να γράψουν ιστορία.

Για τα ελάφια, συγκλονιστικός ήταν ο Χόλιντεϊ με 27 πόντους, 13ασίστ και τρελές άμυνες. Ματσάρα και ο απίθανος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 32, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σημαντικές βοήθειες έδωσε για άλλη μια φορά ο Κρις Μίντλετον που σταμάτησε στους 29 με 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Ντέβιν Μπούκερ, είχε 40, ο Κρις Πολ μέτρησε 21 με 11ασιστ και ο Έιτον είχε 20 με 10 ριμπάουντ.

Με 14/28 τρίποντα τελείωσαν το ματς τα... ελάφια που πάνε για το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. H φάση του ματς έγινε με κλέψιμο του Χόλιντεϊ στον Μπούκερ στα 19 δευτερόλεπτα (119-120) και alley oop με τον Αντετοκούνμπο για το 122-119, λίγο πριν ο Μίντλετον διαμορφώσει το 123-119.

Το ματς

O Kράουντερ ξεκίνησε… καυτός και με 8 πόντους έδωσε προβάδισμα για το 14-9 των Σανς στο 5’. Με ένα… ξέσπασμα του Μπούκερ, το Φοίνιξ κατάφερε να κάνει το 27-16 στο 8’. Το Φοίνιξ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (32-16), τρία λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δωδεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 37-21 υπέρ της ομάδας του Κρις Πολ.

Οι Μπακς μπήκαν δυνατά στη δεύτερη περίοδο και έριξαν τη διαφορά στους 8 (40-32) με το κάρφωμα του Λόπεζ στον αιφνιδιασμό. Με σερί τρίποντα οι Μπακς ισοφάρισαν σε 42-42, ενώ πέρασαν μπροστά στο 18’ με τον Πόρτις για το 50-49. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 64-61 για τους Μπακς, με τον Χόλιντεϊ να έχει 18 και τον Γιάννη 12.

Μίντλετον και Μπούκερ ανέλαβαν δράση κι έγινε το 73-76 στο 28’. Γιάννης και Μίντλετον έδωσαν αέρα 10 πόντων για το 75-85, 4 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Χόλιντεϊ συνέχισε τα… όργια και το Μιλγουόκι πήγε στο 78-88, 2 λεπτά για τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου.

Ο Γιάννης βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, ενώ Μίντλετον και Χόλιντεϊ συνέχισαν να τα βάζουν όλα για το 94-108. Ο Πολ έγραψε το 107-113. Ο Μπούκερ έκανε το 110-113 στο 36', αλλά ο Χόλιντεϊ έκλεψε το πορτοφόλι του Μπούκερ ύψωσε για τον Γιάννη που κάρφωσε για το 122-119. Ο Μίντλετον έβαλε 1/2 βολές, ο Μπούκερ αστόχησε για τρεις και οι Μπακς έφτασαν στο μεγάλο break.