Σανς - Κλίπερς 102-116: Ο Πολ Τζορτζ... διέταξε Game 6! (vid)

Ήταν θέλημα του Πολ Τζορτζ και των 41 πόντων του. Και των Λος Άντζελες Κλίπερς. Οι τελικοί της Δύσης κόντρα στους Φοίνιξ Σανς θα έχουν και Game 6, αφού οι Κλίπερς έμειναν ζωντανοί στην Αριζόνα (μείωσαν σε 3-2), επικρατώντας με 116-102.

Η εμφάνιση του Πολ Τζορτζ είναι βγαλμένη από την απόλυτη μπασκετική ονείρωξη. Το τίμημα ήταν υψηλό, αφού οι Λος Άντζελες Κλίπερς ήθελαν να παραμείνουν στη σειρά των τελικών της Δύσης, κόντρα στους Φοίνξ Σανς. Το έδειξε και το δυνατό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, με τη φάση του Πάτρικ Μπέβερλι πάνω στον Κρις Πολ να είναι χαρακτηριστική.

Η ήττα θα τους οδηγούσε στον αποκλεισμό. Η νίκη σημαίνει ότι θα υπάρξει (τουλάχιστον) Game 6 στο Λος Άντζελες. Και οι Σανς θα πρέπει να περιμένουν λίγο παραπάνω, για να διαπιστώσουν αν θα εμφανιστούν ξανά στους Τελικούς του ΝΒΑ, για πρώτα φορά μετά από 28 χρόνια!

Τι έκανε ο Πολ Τζορτζ; Δεν ειναι μόνο οι 41 πόντοι του σε 40 λεπτά στο παρκέ (οι 30 στο 2ο ημίχρονο). Αλλά ότι τους σημεωσε με ένα απιθανο 75% στο ποσοστό των σουτ!

Ο Τζορτζ είχε 15/20 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και για ένα ακόμη ματς έπαιξε και για τον τραυματία Καουάι Λέοναρντ. Αλλά δεν ήταν μόνος του. Όπως και σε άλλες κρίσιμες φετινές στιγμές των Κλίπερς, ο Ρέτζι Τζάκσον ήταν εκεί, με μεγάλα καλάθια και 23 πόντους!

Ο κομβικός Κάζενς!

Το απίθανο για τους Κλίπερς είναι ότι κατάφεραν να επικρατήσουν, ενώ δεν είχαν στη διάθεσή τους ούτε τον Ίβιτσα Ζούμπατς.

Αυτή τη φορά ο Ντιάντρε Είτον έμεινε στα.. ρηχά (10 πόντους, 11 ριμπάουντ), ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζενς, συνήθως χαμένος ανάμεσα στον πάγκο και σε ελάχιστα λεπτά στο παρκέ, ήταν κομβικός. Αγωνίστηκε για 11:19 και μέτρησε 15 πόντους!

Για τους Σανς, ο Μπούκερ είχε 31 πόντους (9/22 σουτ) και ο Κρις Πολ 22 (8/19 σουτ).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-36, 52-59, 78-91, 102-116