Σίξερς - Χοκς 106-109: Επικός Γιανγκ, επική ανατροπή απ΄το -26 και 3-2! (vid)

Οι Ατλάντα Χοκς επέστρεψαν από το -26, έκαναν το 3-2 στην ημιτελική σειρά με τους Σίξερς (109-106) και πλέον γυρίζουν στην έδρα τους με σκοπό να κλείσουν την πρόκριση, Επική εμφάνιση από τον Τρέι Γιανγκ με 39 πόντους και 7 ασίστ.

Στην αρχή της σεζόν, ο στόχος των Ατλάντα Χοκς ήταν η συμμετοχή στα playoffs. Στόχος επιβεβαιώθηκε. Μόνο που η ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν, δε θέλει να μείνει μόνο στο ελάχιστο. Πλέον, οι Χοκς βρίσκονται ένα ματς μακριά από τη συμμετοχή τους στους τελικούς της Ανατολής, στους οποίους αγωνίστηκαν για τελευταία φορά το 2015 με προπονητή τον Μάικ Μπούντενχολζερ!

Το 3-2 ήρθε με κόπο. Και εντυπωσιακό τρόπο! Οι Χοκς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26 πόντους (70-46) και έκαναν το απίθανο. Το τελευταίο δωδεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επί μέρους 40-19 (!), με τους Σίξερς να χάνουν μεγάλη διαφορά για δεύτερο συνεχόμενο ματς (στο Game 4 προηγούνταν με +18).

Το επί μέρους σκορ στα τελευταία 20 λεπτά και 31 δεύτερα ήταν 63-36 υπέρ των Χοκς. Η ομάδα της Ατλάντα άντεξε τη μεγάλη εμφάνιση του Τζοέλ Εμπίντ, 37 πόντους, 13 ριμπάουντ, με τον Καμερουνέζο σέντερ να έχει βοήθεια μόνο από τον Σεθ Κάρι, ο οποίος μέτρησε 36 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 7/12 τρίποντα.

Μάλιστα, οι δύο παίκτες ήταν οι μοναδικοί για τους Σίξερς που σκόραραν στην εξέλιξη του αγώνα (όχι με βολές) σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο!

Τα δωδεκάλεπτα: 38-24, 62-40, 87-69, 106-109

Σιξερς - Χοκς 106-109