Σίξερς - Χοκς 124-128: Ματσάρα ο Γιανγκ και 1-0 η Ατλάντα! (vid)

Οι Ατλάντα Χοκς έχασαν διαφορά 20 πόντων από το ημίχρονο, άντεξαν στο τέλος με τους Γιανγκ (35π., 10 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς και Κόλινς να κάνουν το 1-0 (128-124) στα ημιτελικά της Δύσης!

Με τους Ατλάντα Χοκς δεν πρόκειται να βαρεθεί κανείς. Ειδικά με τους εκτός έδρας Χοκς. Το πρώτο ημίχρονο στη Φιλαντέλφια, κόντρα στους Σίξερς, έμοιαζε με επιθετικό σεμινάριο.

Ο Τρέι Γιανγκ μέτρησε 25 πόντους (από τους 35 συνολικά) και με τις ασίστ που μοίρασε, είχε συμμετοχή στους 42 από τους 74 πόντους της ομάδας του!

Και ενώ το ματς έφτασε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τη διαφορά στους 16 πόντους, οι Σίξερς αποφάσισαν να παίξουν! Ο Τζοέλ Εμπίντ, παρά τον σχισμένο μηνίσκο, ήταν στη βασική πεντάδα, αγωνίστηκε για 38:03 και μέτρησε 39 πόντους (12/21 σουτ, 14/15 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Στο φινάλε δεν αποδείχτηκαν αρκετά, με τους Χοκς να μοιάζουν ικανοί να πάρουν το ματς πιο εύκολα. Αλλά... Απανωτές καλές άμυνες έφεραν απανωτά κλεψίματα, με το τελευταίο πάνω στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να φέρνει το σκορ στο 126-124.

Όμως, ο Σέρβος που είχε 21 πόντους με 5/12 τρίποντα και κρίσιμα καλάθια, έβαλε τις δύο κρίσιμες βολές. Τι Σέρβος θα ήταν άλλωστε, αν τις έχανε.

Μέσα σε όλα αυτά, οι Χοκς κατάφεραν να σκοράρουν 128 πόντους απέναντι στη 2η καλύτερη άμυνα του NBA με 108 πόντους παθητικό.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-42, 54-74, 83-99, 124-128

Σίξερς - Χοκς 124-128