Μάβερικς - Κλίπερς 97-104: Επικός Λέοναρντ με 45 πόντους και 3-3! (vid)

Η... θεότρελη σειρά των Λος Άντζελες Κλίπερς με τους Ντάλας Μάβερικς συνεχίζεται! Φρόντισε να τη στείλει σε Game 7 ο Καουάι Λέοναρντ με 45 πόντους!

Το κοινό στo American Airlines Center ήταν το μεγαλύτερο σε γήπεδο ΝΒΑ μετά την έναρξη της πανδημίας (18.324). Με τον Καουάι Λέοναρντ να δίνει μία ανεπανάληπτη παράσταση με 45 πόντους (18/25 σουτ, 5/9 τρίπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ., 4 λάθη) σε 41:48 στο παρκέ!

Οι Κλίπερς έκαναν το 3-3 και οδηγούν τη σειρά σε Game 7 στο Λος Άντζελες με καμία ομάδα να μην έχει επικρατήσει, μέχρι και το Game 6 στην έδρα της.

Το απίθανο για τον Λέοναρντ είναι πως μετά το τέλος του 1ου δωδεκαλέπτου είχε μόλις 3 πόντους. Στην τελευταία περίοδο, ο πρωταθλητής με τους Σπερς και τους Ράπτορς

Με το σκορ στο 90-88 ο Λέοναρντ μέτρησε 8 σερί πόντους (ένα δίποντο και δύο τρίποντα) για να στείλει τους Κλίπερς σε απόσταση ασφαλείας και να κάνει τον ιδιοκτήτη τους, Στιβ Μπάλμερ, ο οποίος ήταν στις θέσεις κοντά στο παρκέ, εξαιρετικά χαρούμενο.

Αυτή τη φορά, ο Λούκα Ντόντσιτς δεν έκανε μία εξωπραγματική εμφάνιση, αν και τελείωσε το ματς με 29 πόντους (11/24 σουτ) και 11 ασίστ. Μέχρι το σημείο που καθάρισε το ματς ο Λέοναρντ, ο Σλοβένος, με την άμυνα των Κλίπερς να πέφτει επάνω του σε κάθε φάση, είχε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (και 15 στο πρώτο). Με 23 τελείωσε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ (4/11 τριπ.), αλλά αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-26, 45-48, 77-73, 97-104

Ντάλας - Κλίπερς 97-104