Εφές - Φενέρμπαχτσε 87-78: Μίσιτς και Μπράιαντ «υπέγραψαν» το 3-1 και την πρόκριση στα τελικά (vids)

Μπράιαντ πανηγυρίζει για την Εφές

Ο Βασίλιε Μίσιτς... έκοβε, ο Ελάιτζα Μπράιαντ... έραβε και η Εφές οδηγήθηκε στο να κάνει το 3-1 με την Φενέρμπαχτσε (87-78) και κατ' επέκταση να προκριθεί στα τελικά της Super Ligi.

Με την ένταση και την αγωνία να μην λείπει ούτε από το αυτό παιχνίδι ανάμεσα στην Εφές και την Φενέρμπαχτσε, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με μπροστάρηδες Μίσιτς (27π., 6ασ., 2ριμπ.) και Μπράιαντ (25π., 9ριμπ., 5σ.) αποδείχθηκε η πιο ψύχραιμη και έκανε το 3-1 εξασφαλίζοντας μία θέση στα τελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ενώ η διαφορά για τους γηπεδούχους είχε φτάσει σε διψήφιες τιμές, δια χειρός Μαχμούτογλου η Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη μείωσε στους 3 (81-78), όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 2-6 με τον Εμπαγιέ να σκοράρει από μακριά για το 5-6 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Η Φενέρ παρέμεινε πιο αποτελεσματική σε εκείνο το διάστημα και με τον Νάιτζελ-Χέις να δίνει ρυθμό κρατούσε το προβάδισμα (8-13). Η Εφές πέρασε μπροστά με 16-15, όμως ο πολύ δραστήριος Γουίλμπεκιν με τους 11 από τους 18 πόντους επανέφερε τα ηνία.

Οι γηπεδούχοι με τον Μπράιαντ ολοκλήρωσαν ένα σερί 8-0 για να φτάσουν γρήγορα στο 24-20 και τον Μίσιτς να σκοράρει αργότερα από μακριά για το 27-21 στο 13'. Ο Μίσιτς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους (34-23) με τρίποντο και φάουλ για να ανεβάσει και το επιμέρους σε 18-3 σε 5 λεπτά στη β' περίοδο. Οι παίκτες του Ιτούδη μείωσαν έως το ημίχρονο που έκλεισε με την τρίποντη... βόμβα του Γκούντουριτς από το κέντρο.

Για την επιστροφή από την ανάπαυλα, η Εφές άνοιξε λίγο ακόμη την ψαλίδα, με το γκολ-φάουλ του Νάιτζελ-Χέις η απόσταση μειώθηκε στο δίποντο (49-47) στο 13ο λεπτό και όσο η Φενέρ σπαταλούσε τις ευκαιρίες να μπει μπροστά στο σκορ. Κάτι που έγινε με τον Γκούντουριτς στο 15ο λεπτό και προτού συνεχόμενοι πόντοι του Λάρκιν αλλάξουν και πάλι χέρια στο προβάδισμα με την τρίτη περίοδο να λήγει στους 4 πόντους για τις δύο ομάδες που έβλεπαν τα πάντα ανοιχτά...

Με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Μίσιτς η Εφές έκανε το 69-61 και έδωσε αέρα στο σύνολο του Αταμάν, το οποίο κράτησε ο Μπράιαντ με τρίποντο στο 34' που διαμόρφωσε το 74-66. Γκούντουριτς και κυρίως Μαχμούτογλου έκαναν την προσπάθειά τους για να κρατήσουν ζωντανή τη Φενέρ μειώνοντας στους 3 (81-78) σε ένα σημείο που κατεγράφησαν και διψήφιες διαφορές. Η λάθος συνεννόηση από Γκούντουριτς και Μότλεϊ δεν επέτρεψε την ισοφάριση με τον Μπράιαντ να δίνει τη... βολή με το 83-78.

Ο Γουίλμπεκιν αργότερα δεν βρήκε στόχο με δευτερόλεπτα πλέον να απομένουν και το παιχνίδι είχε δρομολογηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 45-41, 65-61, 87-78