Πέτκιμ - Γαλατασαράι 66-84: Πρώτη νίκη για την ομάδα του Πιστιόλη με σούπερ δεύτερο ημίχρονο

Η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Πέτκιμ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική της SuperLigi και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 84-66.

Έπειτα από δύο αρνητικά αποτελέσματα στα ντέρμπι με την Εφές και την Καρσίγιακα για το ξεκίνημα της σεζόν, η Γαλατασαράι επικράτησε εκτός έδρας της Πέτκιμ με 84-66 και πήρε την πρώτη νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισαν με το 22-16 υπέρ τους, ενώ παρά την αντίδραση των παικτών του Ανδρέα Πιστιόλη δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αρχικού μισού. Το ουσιαστικό ξέσπασμα για τη Γαλατά ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου κράτησε την αντίπαλό της στους 25 πόντους, απαντώντας με 44 για φτάσουν στο τελικό 66-84 και την επικράτηση!

Ο Καλοϊά​​​​​​ρο ήταν αυτός που οδήγησε την προσπάθεια σκοράροντας 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Ένις που μοίρασε και 4 ασίστ. Η πολυφωνία της Γαλατά συνεχίστηκε με τον Μποστ στους 13 πόντους (συν 5ασίστ), τον Μόργκαν στους 12 (6ριμπ.) και τον Καμπάτσα με 11. Για την Πέτκιμ, ο Τζέρεμι Σίμονς σημείωσε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-40, 54-63, 66-84