Πέτκιμσπορ - Εφές 79-89: «Καθάρισε» με Μπράιαντ στο τελευταίο δεκάλεπτο (vid)

Δημήτρης Οικονόμου

Ελάιζα Μπράιαντ και Γουίλ Κλάιμπερν σκόραραν από 15 πόντους και η Εφές πέρασε με 89-79 από την έδρα της Πέτκιμσπορ για τη 2η αγωνιστική της BSL.

Μπορεί να τα... χρειάστηκε για τρία δεκάλεπτα η Εφές Αναντολού, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο «καθάρισε» και επικράτησε με 89-79 στην έδρα της Πέτκιμσπορ.

Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ για 30 λεπτά, όμως οι παίκτες του Αταμάν έσφιξαν την άμυνα φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μετά το 62-64 του 3ου δεκαλέπτου

Ο Μπράιαντ ήταν ο καλύτερος παίκτης για την back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης με 15 πόντους (3/5 3π), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ ο Κλάιμπερν παρά το 3/9 εντός παιδιάς γέμισε τη στατιστική του με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Μέλσον είχε 20 πόντους με 4/7 τρίποντα για τους ηττημένους ενώ ο πρώην παίκτης του Άρη, Ομάρ Προύιτ σκόραρε άλλους 16.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-45, 62-64, 79-89