Γαλατασαράι - Καρσίγιακα 70-72: Ο ΜακΚόλουμ «σκότωσε» με τριποντάρα την ομάδα του Πιστιόλη (vid)

Νίκη με τρομερό καλάθι του Έρικ ΜακΚόλουμ για την Καρσίγιακα, που επικράτησε με 72-70 της Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη μέσα στην έδρα της για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Τουρκίας.

Το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής για την TBL είχε νικήτρια την Καρσίγιακα (2-0), που με ήρωα τον ΜακΚόλουμ πέρασε με 70-72 από την έδρα της Γαλατά (0-2) του Ανδρέα Πιστιόλη.

Ο ΜακΚόλουμ, όπως και με την ΑΕΚ μεσοβδόμαδα, «σκότωσε» την αντίπαλό του με ένα μεγάλο σουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν σφιχταγκαλιασμένες ως το φινάλε, με τον Μποστ να ισοφαρίζει πρώτα στους 67 (2 λεπτά πριν το τέλος) και λίγο αργότερα τον Καμπατσά να καρφώνει μετά το χαμένο λέι-απ του Ανγκόλα.

Ωστόσο στα 25'' που είχε στη διάθεσή της ο Καρσίγιακα, είδε ξανά τον καλύτερό της παίκτη να βάζει ένα τρελό σουτ, πατώντας στο ένα πόδι και σημαδεύοντας το ταμπλό. Ο ΜακΚόλουμ διαμόρφωσε το 69-72 και τα 2'' που απέμεναν δεν έφτασαν στη Γαλατά για να στείλει το ματς στην παράταση, με το 70-72 να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-40, 55-57, 70-72