Φενέρμπαχτσε - Εφές 90-68: Πήρε το αίμα της πίσω

Η Φενέρμπαχτσε (4-0), έβαψε στα χρώματά της το τουρκικό ντέρμπι και έβαλε τέλος στο σερί της Αναντολού Εφές (3-1) στους μεταξύ τους αγώνες.

Η Φενέρμπαχτσε... άρπαξε την ευκαιρία και ως γηπεδούχος επικράτησε επί της Αναντολού Εφές σε έναν αγώνα που είχε έναν πρωταγωνιστή. Το σύνολο του Αταμάν έδειξε να μην πατάει ποτέ στο παρκέ, αφού η βρέθηκε να κυνηγά τον αντίπαλό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και την πρωταθλήτρια Ευρώπης να μην βγάζει αντίδραση.

Μάλιστα, το σκορ ήταν ήδη υψηλό με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (στο 47-31), ενώ πήρε εκτάσεις... διασυρμού, όταν στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφτασε μέχρι και το +27 για την Φενέρ (72-45). Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο +22, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να παίρνει το... αίμα της πίσω για τις συνεχόμενες ήττες που υπέστη από τη μεγάλη της αντίπαλο.

Για του νικητές πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπούκερ, ο οποίος μέτρησε 15 πόντους, με τον NτεΚολό να προσθέτει 13 και 9 ασίστ. Από την άλλη, η προσπάθεια των Μπομπουά (20π.) και Λάρκιν των 11 πόντων και 6 ριμπάουντ δεν στάθηκε αρκετή.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 47-31, 68-45, 90-68