Η Βενέτσια σόκαρε την Αρμάνι στο Μιλάνο

Ο Κέβιν Πάνγκος

Η Βενέτσια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Mediolanum Forum, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 73-76 για την 24η αγωνιστική της ιταλικής λίγκας.

Η Αρμάνι Μιλάνο ηττήθηκε εντός έδρας από τη Βενέτσια με 73-76 και έπεσε στο 17-7 στην κατάταξη , βλέποντας παράλληλα την πρωτοπόρο Βίρτους να παραμένει σε απόσταση δυο νικών στην κορυφή της ιταλικής λίγκας (19-5).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-27 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το εις βάρος τους 40-31 του ημιχρόνου σε 52-58 στο 30', διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, ο Νέιπιερ είχε 23 πόντους με 4/12 τρίποντα, ο Χάινς πρόσθεσε 7 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σιλντς είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η Αρμάνι έχει μπροστά της τον αγώνα με την Μπαρτσελόνα (7/4, 21:30) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 40-31, 52-58, 73-76.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα