Μακάμπι - Χαποέλ Εϊλάτ 101-95: Έξτρα κούραση πριν την «διαβολοβδομάδα» και τον Ολυμπιακό

Ευαγγελος Στελλάκης

Τα... χρειάστηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Χαποέλ Εϊλάτ, όμως τα κατάφερε με σκορ 101-95 έπειτα από 50 λεπτά αγώνα στη Menora Mivtachim Arena.

Την 4η νίκη της έπειτα από 6 ματς στο πρωτάθλημα του Ισραήλ πανηγύρισε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Ωστόσο για να τα καταφέρει, χρειάστηκε να αντέξει για δύο παρατάσεις, σε ένα ματς... θρίλερ.

Ο Ρέινολντς με 24 πόντους σε 35 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του λαού», με τον Νάναλι να προσθέτει άλλους 18 και τον Σορκίν 13 πόντους αντίστοιχα.

Ο... ακούραστος Άλεν Μπράιον έκανε σπουδαία εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους, καθώς πέτυχε 38 πόντους με 7/12 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ σε 44:42' παρουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-35, 58-60, 76-76 (κ.δ.), 89-89 (α' παρ), 101-95 (β' παρ)

Θυμίζουμε πως η Μακάμπι θα βρεθεί την προσεχή Παρασκευή (19/11) στο ΣΕΦ προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για την EuroLeague, αφού νωρίτερα θα έχει υποδεχθεί στο σπίτι της την Μονακό (17/11).

@Photo credits: euroleague.net

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΡΑΗΛ Τελευταία Νέα