Μονακό - Μετροπολιτάν 87-64: «Υπερηχητικοί» Μονεγάσκοι και 1-0 (vid)

Ο Τζέιμς με τη Μετροπολιτάν

Η Μονακό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Μετροπολιτάν του Βίκτορ Γουεμπανιάμα και έφτασε στο 1-0 στους τελικούς της Γαλλίας με το 87-64.

Το Game 1 των τελικών της LNB είχε μπόλικο θέαμα για τους φίλους της Μονακό. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν υπερηχητική απέναντι στην Μετροπολιτάν του next big thing, Βίκτορ Γουεμπανιάμα και με το 87-64 άνοιξε λογαριασμό στον δρόμο για τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τον Γουεμπανιάμα στους 4 πόντους και μοιράζοντας κατά κύριο λόγο τη δική τους παραγωγή στο σκορ, είχαν το προβάδισμα με 23-15 στο τέλος του... αναγνωριστικού δεκαλέπτου. Το ξέσπασμα των Μονεγάσκων μέχρι και το 15' όπου ο Οκόμπο ολοκλήρωσε το 12-4 επιμέρους τους, τους έφερε σε απόσταση ανάλογη του 35-19. Ο χρόνος που απέμενε μέχρι και την ανάπαυλα επιφύλασσε έναν...μονόλογο με το 20ο λεπτό να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 52-21.

Η επιστροφή δεν διαφοροποίησε την εικόνα του αγώνα. Η Μονακό διατηρούσε σταθερά τα ηνία του αγώνα με προβάδισμα που παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα και τους Τζέιμς, Ντιαλό και Οκόμπο να είναι μπροστάρηδες. Η παραγωγή της Μετροπολιτάν ανέβηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς, στο οποίο... παραδόθηκαν για το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-21, 71-37, 87-64