Μονακό - Στρασμπούρ 88-84: Μετά κόπων και... Ντουράντ το 1-0

Η Μονακό συνάντησε ισχυρή αντίσταση από τη Στρασμπούρ, αλλά στο τέλος έκανε το 1-0 στη σειρά των play-offs (88-84).

Η Μονακό γιόρτασε την 3η θέση στο Final Four της EuroLeague. Είχε στην εξέδρα έναν ξεχωριστό καλεσμένο, τον Κέβιν Ντουράντ. Μα μέσα στο παρκέ συνάντησε αντίσταση από τη Στρασμπούρ. Και χρειάστηκε να φτάσει μέχρι την 4η περίοδο για να πάρει τη νίκη.

Η Μονακό έσφιξε την άμυνά της σε αυτό το σημείο (9 πόντους), είχε τους παίκτες να πάρει πόντους στην επίθεση και απέκτησε διαφορά 9 πόντων (82-73), πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Η Στρασμπούρ δεν άφησε το ματς, μείωσε στους 3 (82-79), 1:04 πριν το τέλος, με τον Τζόρνταν Λόιντ (19π.) να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 83-79. Η Μονακό έβγαλε με κόπο την άμυνα, κέρδισε εκ νέου βολές και ο Έλι Οκόμπο (12π.)... επιχείρησε να καθαρίσει το ματς (85-79). Η Στραμπούρ πέτυχε καλάθι και φάουλ με τον Καβαλιέ (85-82) 24 δεύτερα πριν το τέλος.

Ο Οκόμπο κέρδισε νέες βολές, πέτυχε και τις δύο για το 87-82. Κάπου εκεί το σθένος της Στρασμπούρ τελείωσε και η Μονακό έκανε το 1-0.

Για τη νικήτρια ο Μοτιεγιούνας είχε 14 πόντους και ο Τζέιμς 9, ενώ για την ηττημένη ο Μάρκους Κιν μέτρησε 22 πόντους και ο Πολ Λακόμ 19.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-40, 63-64, 88-84

@Photo credits: EuroLeague

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα