Λε Πορτέλ - Μονακό 89-81: «Θύμα» των γηπεδούχων και της... διαβολοβδομάδας

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Μονακό λύγισε εκτός έδρας από την «ουραγό» Λε Πορτέλ και ηττήθηκε με 89-81 για την 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό φιλοξενήθηκε από την Λε Πορτέλ μετά τον... Γολγοθά της διαβολοβδομάδας της EuroLeague και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη γνωρίζοντας την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 89-81.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον αγώνα με σπουδαίο τρόπο και έκλεισαν την αρχική περίοδο με το υπέρ τους 33-13. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αρχικά έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν μπροστά με 3 πόντους (56-59) στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λε Πορτέλ είχε τις καλύτερες απαντήσεις και οδήγησε τους Μονεγάσκους στο να γίνουν... τα θύματά της για να φτάσει στο 4-9.

Για τους νικητές, ο Ενζεκβέσι είχε 27 πόντους με 7 ριμπάουν και ο Χίφι 26. Από την άλλη, της προσπάθειας ηγήθηκε ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους, ο Οκόμπο είχε 12 και οι Μπλόσομγκεϊμ και Μοτιεγιούνας από 11.

Τα δεκάλεπτα: 33-13, 49-41, 69-63, 89-81