Μονακό -Γκραβελίν 95-85: Δεν είχε Τζέιμς, δεν είχε πρόβλημα (vid)

Η Μονακό που παρατάχθηκε χωρίς τον Μάικ Τζέιμς ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο με την Γκραβελίν για την 4η αγωνιστική της LBA και επικράτησε με 95-85.

Απτόητη και αήττητη συνέχισε η Μονακό στο γαλλικό πρωτάθλημα έχοντας πάρει τον...αέρα της νίκης από το πρώτο ημίχρονο και χωρίς να την πληγώσει το επιμέρους 20-33 της Γκραβελίν στην τελευταία περίοδο, ούτε βέβαια και η απουσία του Μάικ Τζέιμς.

Η διάθεση των παικτών της Μονακό φάνηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο όταν και πήραν διαφορά με 15 πόντους (30-15) με τη... βόμβα του Έλι Οκόμπο από το logo του γηπέδου! Η εικόνα δεν άλλαζε, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία και το +25 (51-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά και την ηρεμία με το μέρος τους. Η Γκραβελίν «έσπασε» τα φρένα της από το 30' και μετά με 33 πόντους ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό με τη Μονακό να εξασφαλίζει ακόμη μία νίκη για την LNB με 95-85.

Ο Στραζέλ βρέθηκε στην κορυφή των σκόρερ για τους Μονεγάσκους με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 4 ασίστ, ενώ αμέσως μετά βρέθηκαν Οκόμπο (3ασ.), Μακουντού (6 ριμπ.) και Μοτεγιούνας (3 ριμπ.) που σκόραραν από 13 πόντους. Στον αντίποδα, ο Τζόνσον σημείωσε 18 πόντους, ο Μορενσί 16 και ο Σίλεϊ 14.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 56- 35, 75-52, 95-85