Μονακό-Στρασμπούρ 87-100: Πήρε προβάδισμα στα playoffs με «100άρα»

Η Στρασμπούρ επικράτησε με εμφατικό τρόπο επί της Μονακό στο Γκαστόν Μεντεγίν (87-100) και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της Γαλλίας συνεχίζοντας... την κατηφόρα των Μονεγάσκων.

Η Μονακό συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην κανονική περίοδο. Δηλαδή στα αρνητικά αποτελέσματα, αφού γνώρισε την ήττα στην έδρα της από την Στρασμπούρ με 87-100 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι έκλεισαν υπέρ τους κάθε περίοδο, μέχρι και που έφτασαν στην τελική νίκη για το 1-0 στα playoffs.

Για την ομάδα του Λάσι Τουόβι, ο Τζον Ρόμπερτσον ήταν εκείνος που ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 20 πόντους, με τους Γιανίς Μορίν και Αμίνε Νουά να ακολουθούν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, ο Άλφα Ντιαλό που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση σημείωσε 22 πόντους για την Μονακό, ενώ επόμενος ήταν ο Πάρις Λι με 17.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν αγωνίστηκε με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να μην μπορεί να πάρει λύσεις από εκείνον.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-49, 63-69, 87-100

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα