Μονακό - Στρασμπούρ 105-103: Ο Μπέικον υπέγραψε την ανατροπή στην εκπνοή της παράτασης

Η Μονακό κατάφερε να γυρίσει διαφορά 15 πόντων και να στείλει το ματς με την Στρασμπούρ στην παράταση, όπου πήρε την νίκη μετά από τρίποντη... οβίδα του Μπέικον λίγο πριν κοκκινίσει το χρονόμετρο (105-103)

Την νικηφόρα πορεία της συνέχισε η Μονακό με την 5η σερί επικράτηση στο πρωτάθλημα της Γαλλίας, αφού επιβίωσε στην έδρα της απέναντι στην Στρασμπούρ με ασύλληπτο buzzer-beater τρίποντο του Μπέικον στον έξτρα χρόνο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην Μονακό για παραπάνω από ένα ημίχρονο με το σκορ να φτάνει μέχρι και το +15 (49-64) περίπου στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Μονεγάσκοι επέστρεψαν και έφεραν το ματς στο 89-89 προκειμένου να λύσουν τις διαφορές τους... στην παράταση. Εκεί ο Ντιαλό είχε σημαντική συμβολή, ενώ ο Μπέικον «κλείδωσε» το ροζ φύλλο αγώνα από την περιφέρεια για το 105-103.

Ολοκλήρωσε το ματς στους 24 πόντους με 8 ριμπάουντ, με τους Ντιαλό (18π., 6ριμπ., 4ασ.) και Τζέιμς (17π., 4ριμπ., 8ασ.) να συμβάλλουν επίσης. Η Στρασμπούρ που λίγο έλειψε να κάνει πάλι τη ζημιά στη Μονακό είχε πρωταγωνιστές τους Μίτσελ (20π., 3ριμπ., 1ασ) και Ουντάνο (19π., 9 ριμπ., 4ασ.) με τους Κουριέ και Λανσντόουν να προσθέτουν από 18 και 15.

Αυτή τη στιγμή η Μονακό είναι δεύτερη με 16-7 πίσω απο την Λεβαλουά (17-6) και η Στρασμπούρ 7η με 13-10.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-48, 68-71, 89-89, 105-103 (παρ.)

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα