Μονακό - Βιλερμπάν 84-82: Την κράτησε σε... απόσταση με Πάρι Λι στο τέλος

Ο παίκτης των Μονεγάσκων έγραψε το 84-82 στα 49 δευτερόλεπτα, με το σκορ να παραμένει μέχρι την λήξη και να χαρίζει τη νίκη στην Μονακό (8-2) απέναντι στην Βιλερμπάν (7-4).

Η Μονακό λίγο έλειψε να ζήσει την... επανάληψη του ευρωπαϊκού αγώνα με αντίπαλο την Βιλερμπάν, χάνοντας από τα χέρια της ένα παιχνίδι 10 πόντων με την είσοδο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ωστόσο, πέρασε μπροστά στα 49 δευτερόλεπτα με τον Πάρις Λι, κράτησε το ισχνό προβάδισμα και αναδείχθηκε νικήτρια με 84-82.

Με αυτόν τον τρόπο, παραμένει στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 8-2, ενώ... ρίχνει την αντίπαλό της στο 7-4, με την Βιλερμπάν να έχει και ματς περισσότερο.

Οι παίκτες του Πάρκερ βρέθηκαν να κυνηγούν το 15-7 στα μέσα της πρώτης περιόδου, ωστόσο ανέκαμψαν και πήραν «κεφάλι». Τα δύο επόμενα δεκάλεπτα ανήκαν στην Μονακό, η οποία επέβαλε τον ρυθμό τηςκαι κατέφερε αν μπει στην καθοριστική περίοδο με το +7 (68-61).

Το 71-61 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έγινε πολύ γρήγορα 77-78 υπέρ των φιλοξενούμενων, με το επιμέρους 6-17 να «χτίζεται» από τις εμπνεύσεις του Χάουαρντ και του Οκόμπο για προσπέρασμα μετά το 21-22 της δεύτερης περιόδου. Λίγο πριν την λήξη του ματς, ο Οκόμπο διαμόρφωσε το 82-82, όμως το σουτ του Λι βρήκε στόχο και ήταν αυτό που καθόρισε και το σκορ της αναμέτρησης.

Ο Ντονάτας Μοτεγιούνας σκόραρε 28 πόντους σε 27 λεπτά παρουσίας και είχε 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ προκειμένουν να θεωρηθεί ο κορυφαίος της Μονακό, ενώ από την πλευρά των ηττημένων σημαντική ήταν η παρουσία του Χάουαρντ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 46-41, 68-61, 84-82

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα