Μονακό - Σολέ 102-59: Ασταμάτητοι οι Μονεγάσκοι πριν την διαβολοβδομάδα

Ασταμάτητη η Μονακό στο Πριγκιπάτο που φρόντισε να πατήσει το γκάζι πριν τη διαβολοβδομάδα και να επικρατήσει με 102-59 επί της Σολέ για να διατηρηθεί ψηλά στη βαθμολογία.

Την της νίκη σε 8 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Γαλλίας μέτρησε η Μονακό, λίγο πριν την διαβολοβδομάδα της Euroleague, αφού πέρασε και το εμπόδιο της Σολέ με 102-59.

Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έληξε υπέρ των φιλοξενούμενων (24-25), ωστόσο από το 11ο λεπτό και έπειτα οι Μονεγάσκοι δεν σταμάτησαν να... φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι.

Το τελικό σκορ σταμάτησε στο 102-59 χωρίς κανένα περιθώριο αντίδρασης από τη Σολέ.

Ο Μότουμ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους αφού σκόραρε 22 πόντους προσθέτοντας 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Μπίλι Γιακούμπα Κουατάρα μετρώντας 23 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, αλλά και ο Φαγέ που προσέθεσε 15 πόντους, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και πήρε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-34, 81-47, 102-59