Μπουργκ - Μονακό 88-63: Μετά το ΣΕΦ, ήττα και στο πρωτάθλημα για τους Μονεγάσκους

Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό, η Μονακό υπέστη ήττα (88-63) και από τη Μπουργκ για το πρωτάθλημα Γαλλίας. Στο 5-2 πλέον το ρεκόρ για την ομάδα του Μάικ Τζέιμς.

Στο 5-2 και την τρίτη θέση έφτασε η Μονακό μετά την ήττα που γνώρισε εκτός έδρας από τη Μπουργκ με 88-63 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Μετά το αρχικό 1-2 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μίτροβιτς δεν μπόρεσαν ποτέ ξανά να βρεθούν με το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Οι τιμές του σκορ συνεχώς αυξάνονταν με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες με διαφορά 16 πόντων (49-33).

Το δεύτερο μέρος κατέληξε εφιαλτικό... Η Μονακό έχανε δυνάμεις και βρέθηκε να κυνηγά μέχρι και το -28 (86-58) στην τελευταία περίοδο, που ολοκληρώθηκε στο 88-63.

Για την Μπουργκ, ο Αλεξάντρ Σασάνγκ 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τζέιμς είχε 12 πόντους και ο Άντζουσιτς 11 και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 49-33, 66-46, 88-63