Ορτέζ - Μονακό 66-74: Δύσκολο «διπλο», χωρίς Τζέιμς

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μονακό (4-1) ζορίστηκε για μισή ώρα αγώνα, όμως με εξαιρετική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο γύρισε το ματς και πανηγύρισε το πολύτιμο ροζ φύλλο (66-74) στην έδρα της Ορτέζ (3-2).

Οι «κόκκινοι» είχαν προβλήματα για τρεις περιόδους κι η δουλειά τους δεν ήταν καθόλου εύκολη, με την Ορτέζ να είναι άκρως ανταγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +9 υπέρ τους, όμως κάπου εκεί ήταν που... σοβαρεύτηκε η Μονακό, αποκαθιστώντας τη... τάξη.

Οι γηπεδούχοι κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια με κύριο εκφραστή αυτής τον Τζάστιν Μπίμπινς (15π, 5ρ), όμως ηττήθηκαν κατά κράτος (10-27) στο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Από το 66-56 κι έπειτα, 5 λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν αναπάντητο σερί 18 πόντων, χάρη στο οποίο εξασφάλισαν νίκη οκτώ πόντων.

Πρώτος σκόρερ για τους Μονεγάσκους ήταν ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας με 15 πόντους, με τους Ρομπ Γκρέι και Άλφα Ντιαλό να προσθέτουν 12 κι 11 πόντους αντιστοίχως.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν αγωνίστηκε καθόλου για την ομάδα του κόουτς Ζβέζνταν Μίτροβιτς. Μάλιστα είχε μείνει εκτός δωδεκάδας κι είχε την ευκαιρία για... ανάσες, πριν τη νέα «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague. Η Μονακό θα υποδεχθεί κατά σειρά Ερυθρό Αστέρα (26/10) και ΤΣΣΚΑ (29/10).

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-41, 56-47, 66-74