Μονακό - Ντιζόν 93-73: Εύκολη νίκη απόντος Μάικ Τζέιμς

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στη Ντιζόν και πήρε τη νίκη με 93-73, παρά την απουσία του Αμερικανού γκαρντ.

«Αναγκάζοντας» τους φιλοξενούμενους σε χαμηλή συγκομιδή πόντων στο πρώτο ημίχρονο (μόλις 31), η... δουλειά της Μονακό για την τελική επικράτηση στην 4η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος είχε ουσιαστικά ολοκληρωθεί.

Παρά το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 16-23 υπέρ της Ντιζόν, όλα είχαν κριθεί και η τέταρτη και διαδικαστική πράξη ήρθε για να διαμορφώσει το τελικό 93-73.

Ντονάτας Μοτιεγιούνας και Ντανίλο Άντζουσιτς σκόραραν από 16 πόντους, με τον Λιθουανό να μαζεύει και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, δεν αρκούσαν οι 15 πόντοι του Χόλστον και οι 11 του Κέλι για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 52-31, 68-54, 93-73