Ολυμπιακός - Μπίντγκοζ 103-68: Καταιγιστική εμφάνιση από τις «ερυθρόλευκες»

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν εύκολα με 103-68 της Μπίντγκοζ για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Women.

Κυριαρχική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι στο ΣΕΦ, έχοντας πρωταγωνίστριες τις Χάμπλιν (16π., 9 ριμπ., 3ασ.) και Σταμολάμπρου (19π., 2ριμπ. 7ασ.). Πρώτη σκόρερ για τη Μπίντγκοζ, η Νάταλι Φοντέιν με 14 πόντους και 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν τον αγώνα με φρενήρη ρυθμό εκμεταλλευόμενες την... αύρα της έδρας τους και πήραν κεφάλι εύκολα με 18-6 στο 8ο λεπτό, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-8 υπέρ τους.

Το σκορ έφτασε μέχρι το 31-12, ωστόσο η Μπίντγκοζ με ένα δικό της 11-0 μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (31-23). Το σερί αυτό σταμάτησε η Ρουθ Χάμπλιν που ήταν και η κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες» στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Παρά την οποιαδήποτε αντίδραση της πολωνικής ομάδας, ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς και στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σταμολάμπρου να έχει τον πρώτο λόγο (19 πόντους, 3/4 τρίποντα).

Κάπως έτσι μέτρησε την πρώτη του νίκη στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το EuroCup με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 103-68!

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68