Ούνικς - Μονακό 83-86: Το Eurocup στο Πριγκιπάτο (vid)

Η Μονακό κατέκτησε τον τίτλο αφού επικράτησε της Ούνικς με 83-86 και πανηγύρισε τη σειρά με 2-0.

Η Μονακό έγινε η πρώτη γαλλική ομάδα που κατακτά το Eurocup αφού πήρε τη σειρά κόντρα στην Ούνικς με 2-0. Η ομάδα από το Πριγκιπάτο επικράτησε με 83-86 και οι δύο αντίπαλοι ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου στην Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ωστόσο η Μονακό το κατάφερε κάπως καλύτερα και για αυτό προηγήθηκε με 12-16 (6'). Η είσοδος των Σμιθ και Ουόλτερς άλλαξαν την εικόνα των γηπεδούχων και μαζί άλλαξαν και το προβάδισμα στο σκορ 24-20 (8').

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, απλά οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις προσπάθειές τους ακόμη και στις βολές που εκτελούσαν. Η ομάδα του Πρίφτη με πρωταγωνιστή τον Θίοντορ προηγήθηκε με 36-33 (16'). Ο Γκρέι όμως με διαδοχικά καλάθια από τα 6.75 έδωσε εκ νέου τη θέση του οδηγού στη Μονακό (39-45, 19').

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ούνικς και Μονακό αποφάσισαν να παίξουν πιο επιθετική άμυνα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δυσκολεύονται στο σκορ. Γκιεγέτ και Ο' Μπράιαν πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στους φιλοξενούμενους, αλλά από την το ίδιο έκαναν κι οι Αμερικανοί των γηπεδούχων (61-62, 28΄).

Το παιχνίδι φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Γκρέι και Νάιτ σκόραραν μετατρέποντας το σκορ σε 69-75 (35'), αλλά το σημαντικότερο έδειξαν ψυχραιμία στην προσπάθεια της Ούνικς να αντιδράσει (73-79, 37'). Εκεί που όλα φαίνονταν τελειωμένα ο Σμιθ με τρία διαδοχικά καλάθια ισοφάρισε στους 79 πόντους (39'). Ο ίδιος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 83-81, αλλά ο Ο' Μπράιαν απάντησε με καλάθι και φάουλ (83-84, 40'). Στην τελευταία φάση ο Σμιθ αστόχησε κι ο Νάιτ με διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μονακό ήταν ανώτερη σε τρίποντα (23.1%-45%), σε λάθη (10-7) και σε μεγάλα σουτ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρομπ Γκρέι τελείωσε με 25 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7/8 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άιζακ Κάνααν είχε 1/9 τρίποντα κι ο Τζον Χόλαντ έμεινε στους 3 πόντους.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζαλίλ Ο' Μπράιαν είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το έμμεσο τρίποντο του Ο' Μπράιαν που έκανε το 83-84 και το άστοχο τρίποντο του Σμιθ που ακολούθησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ούνικς τα 6/26 τρίποντα. Η Μονακό τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το καλάθι και φάουλ του Ο' Μπράιαν που έκανε το 83-84. Ωραία προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-48, 67-66, 83-86