ΤΣΣΚΑ - Χίμκι 97-72: «Σάρωσε» και βλέπει τη 2η θέση! (vid)

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη... διέλυσε τη Χίμκι με 97-72, πήγε στο 22-10 και αύξησε τις ελπίδες της για τη 2η θέση της regular season της Euroleague.

Δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην χειρότερη ομάδα της Euroleague η ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν έδειξε να επηρεάζεται με την κατάσταση με τον Μάικ Τζέιμς.

Το σύνολο του Ιτούδη έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Χίμκι κι επικράτησε με 97-72. Με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 22-10 και είναι στο χέρι της η 2η θέση, αφού η Εφές που την απειλεί βρίσκεται στο 22-11.

Για τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν ο Λούντμπεργκ με τον Φόιγκτμαν που είχαν από 16, ενώ στον αντίποδα ο Μίκι μέτρησε 16 πόντους.

Το ματς

Με τον Φοίγκτμαν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 15-8, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Χίμκι αντέδρασε και έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (21-17) χάρη στο καλάθι του Βορόνοφ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 30-24 με τον Στρέλνιεκς, ενώ το τρίποντο του Λούντμπεργκ έφερε το προβάδισμα της ομάδας του Ιτούδη (37-28) στο 25’. Το ημίχρονο έκλεισε στο 47-34 με τον Μίκι να σκοράρει. Η ΤΣΣΚΑ είχε 17/22 δίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τον Φόιγκτμαν να εκτοξεύει τη διαφορά στο +22 (62-40) στο 25’. H τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Κομένκο να γράφει το 76-47.

Ο Σενγκέλια έγραψε το 78-56 στο 33’. Οι Λούντμπεργκ και Χάκετ έκαναν το 90-65 στα 4 λεπτά για το τέλος και η Χίμκι δεν γινόταν να επιστρέψει στο ματς ούτε με θαύμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 32/44 δίποντα, μοίρασε παραπάνω ασίστ (21 αντί 14), ενώ καθάρισε το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φόιγκτμαν έκανε πολύ καλή εμφάνιση με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λούντμπεργκ με 16 και 4 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μάικλ Έρικ βοήθησε την ΤΣΣΚΑ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Σενγκέλια με 11 και 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μόνια έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν μπόρεσε να αποτελέσει μπει στο κλίμα του ματς για τη Χίμκι.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ έκανε ότι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτόξευσε τη διαφορά στους 29 πόντους (76-47).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η ΤΣΣΚΑ, τα πάντα για ακόμα μια φορά η Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72